Analytik: Nvidia v roce 2025 vydá CPU pro osobní počítače
Analytik Will Stein ze společnosti Truist Securities je přesvědčený, že Nvidia v roce 2025 vydá procesor pro tzv. client segment. Tím se obvykle míní sféra osobních počítačů, v užším slova smyslu bývá někdy označení používáno primárně pro notebooky, v širším slova smyslu (krom notebooků a stolních počítačů) může zahrnovat i tablety nebo alespoň některé typy tabletů. Zpravidla záleží na kontextu, který tu tentokrát nemáme.
Lze však očekávat, že podobně jako se pokouší do notebooků vstoupit Qualcomm a ambice má třeba i MediaTek, tak se k dalšímu pokusu odhodlala i Nvidia.
Připomeňme, že Nvidia již zkoušela na trh s procesory vstoupit několikrát, obvykle však neúspěšně. Se svými SoC Tegra se pokoušela (postupně) o tablety, mini-PC i telefony, ale ani jeden z těchto pokusů nevyšel. V posledních letech dodává SoC některým výrobcům automobilů, ale nepochybně největším úspěchem (alespoň co do počtu prodaných kusů) je zakázka v segmentu mobilních konzolí pro Nintendo. Tam však zabodovala spíše kvůli integrované grafice.
Zdroj: Nvidia | Historická roadmapa Tegra
I když by tentokrát mělo jít prvořadě o procesor, nepochybujeme o tom, že úspěch či neúspěch takového řešení bude opět stát především na tom, jak dopadne integrovaná grafika. Vzpomeňme, že už když se začalo mluvit o procesorech Intel Meteor Lake, uznala Nvidia, že nastal čas ukončit vývoj nejmenších GPU, protože pro ně zkrátka nebude prostor. Integrované grafiky je nahradí (z dnešního pohledu již nahradily) a nechávají čím dál méně prostoru i pro stávající nejmenší samostatná GPU.
Nvidia si jistě s ukončením výroby nejmenší řady GPU uvědomila, že pokračování tohoto trendu ji připravuje o prostor na trhu. Vstup na trh integrovaných grafik je tak nejlogičtějším řešením problému. Specifickou vlastností integrované grafiky je to, že musí být v něčem integrovaná, takže ze své podstaty musí přijít i s nějakým procesorem, který bude kolem. Ten samozřejmě v ideálním případě rovněž bude pocházet od Nvidie. Čímž vše dává smysl.
V současnosti není o procesoru (SoC) Nvidie známého prakticky nic. Lze odhadovat, že grafická část může vycházet z architektury Blackwell. S procesorovou je to složitější, ale mohlo by jít o derivát Grace (pokud už Nvidia nemá prakticky hotového nástupce), na níž stojí procesorová část AI systémů. Marketing jistě vyzdvihne tradiční softwarovou podporu Nvidie, ray-tracing, DLSS a AI. Právě softwarová stránka by mohla být potenciálním důvodem úspěchu - Intelu to jde se softwarem v segmentu grafik pomalu a Qualcommu to se Snapdragon X rovněž dopadlo všelijak. Nvidia tak jistě bude mít jak zazářit.