Anička nejen o Linuxu: francouzští četníci přešli na správnou víru
Gendarmerie nationale, tedy francouzské četnictvo je také jednou z institucí, která řeší co s Windows XP, poté co je Microsoft definitivně odstavil. „Četníci ze Saint Tropez“ ale dělají i do IT a tak mají vyvinutu vlastní linuxovou distrobuci, variaci na Ubuntu zvanou GendBuntu. Však četnictvo Země galského kohouta patří k průkopníkům open-source, na serverech jej používají již 12 let a již dávno přešli na OpenOffice a Open Document Format. Nyní došlo tedy i na pracovní stanice.
Francouzští četníci se činí už celých 10 let. V roce 2004 nahradili 20 tisíc kopií M$ Office za OpenOffice.org, o rok později tento projekt dokončili a převedli na OOo celých 90 tisíc počítačů. V roce 2006 začali přecházet na Mozilla Firefox (to byla doba verze 2.0) a Mozilla Thunderbird a později také začali používat GIMP.
Pak přišel rok 2008 a padlo rozhodnutí do roku 2016 převést 90 % počítačů na Ubuntu. Systém je zkušebně nainstalován na 5 tisíc strojů po celé zemi (na jeden v každé policejní stanici). V roce 2010 už četnictvo objednává 20 tisíc počítačů bez předinstalovaného operačního systému! V lednu 2011 začínají nasazovat ve velkém GendBuntu 10.04 LTS a do konce roku jej používá 25 tisíc počítačů. Letos v únoru pak probíhá přechod na GendBuntu 12.04 LTS, a to tak, že přitom není nijak narušen chod policejních stanic. Do května už běhá na GendBuntu 12.04 LTS celých 37 tisíc počítačů a na letošní prosinec je v plánu povýšit tohle číslo na 43 tisíc. Příští rok na jaře bude probíhat finální fáze, kdy budou na GendBuntu 12.04 LTS převedeny zbývající počítače s Windows XP. Do roka a do dne by tak francouzské četnictvo mělo celý proces dokončit a provozovat celých 72 tisíc PC na GendBuntu 12.04 LTS.
Už teď si pochvaluje, že jim přechod na GendBuntu ušetřil 40 % nákladů TCO. Majoritní částí úspor jsou ušetřené peníze za nenakoupené licence na Windows, a také schopnost sami si spravovat celý systém postavený na vlastní linuxové distribuci, potvrzuje svými slovy mjr. Stéphane Dumond z francouzského Ministerstva vnitra. Dodává, že jejich projekt je v tuto chvíli asi největším nasazením open-source ve veřejné správě v Evropě, možná i na celém světě. Velkou část úspor pak přináší přechod od komerčních aplikací na jejich open-source alternativy, což Stéphane oceňuje jako k nezaplacení. Zároveň dodává, že ač to byl risk, tak šlo o promyšlený risk, plně vyvážený nižšími následnými náklady.
Když si srovnám aktivity v Mnichově, nebo u francouzského četnictva, s diletantstvím českých institucí - naposledy v čele asi s ministrem Drábkem, pak nevím, jestli se mám smát, nebo spíš plakat. Opravdu jsme takoví diletanti, nebo jen volíme diletanty jako své zástupce v moci zákonodárné? Není čas se nad tím zamyslet a třeba na konci října vhodit do urny lístek strany, která nás ještě nepodvedla?