Apple A17 (iPhone 15 Pro) je celkově jen o 2 % rychlejší než minulá generace
Připomeňme, že 3nm proces TSMC je zcela novou generací (4nm byl derivátem 5nm výroby). V létě se proslýchalo, že při výrobě čipů pro Apple dosahuje 55% výtěžnosti. Dosahuje o 70 % vyšší denzity než 5nm (N5) proces téže společnosti, při stejné spotřebě umožňuje zvýšit takty o 10-15 % a při stejných taktech snižuje spotřebu o 25-30 %. Společnost MediaTek, která na 3nm procesu TSMC také plánuje vyrábět, uvádí 60% zvýšení denzity, 18% zvýšení výkonu, nebo 32% úsporu. Není však jisté, zda využívá stejnou verzi procesu jako Apple (nebo zda odlišnosti vyplývají z vývoje parametrů procesu během jeho příprav).
Krátce po uvedení nových iPhonů se objevily první výsledky procesorového výkonu čipu Apple A17. Samotný Apple uvádí „až 10% zvýšení výkonu se šesti jádry“:
Specifikace procesoru A17 (Apple)
Jak ukazuje první test, je tato formulace lehce zavádějící. „Až 10% zvýšení výkonu“ bylo sice potvrzeno, nikoli však se šesti jádry:
O 10 % výkon stoupl pouze při jednojádrové zátěži. Zhruba 3/4 tohoto posunu jsou dány zvýšením boostu (3,46→3,7 GHz), zbytek (asi 2-3 procentní body) architekturou.
V zátěži všech šesti jader výkon stoupl pouze o 2 %, takže to vypadá, že při využití všech jader nezbývá energie pro mezigenerační zvýšení taktů.
Po předchozích generacích procesorů řady A a zejména po procesoru M1 působí další generace od Applu kulantně řečeno nemastně neslaně. M2 přinesl maximálně 18% navýšení procesorového výkonu, A17 je v tomto ohledu ještě podstatně slabší a to navzdory nasazení nejpokročilejšího výrobního procesu, který aktuálně existuje a na který si svět PC ještě přinejmenším rok (desktop minimálně rok a půl) počká.