Apple ohlásil přechod na ARM, začne s Mac mini
U přechodu Applu na ARM architekturu se mluvilo extrémně dlouho, v podstatě od okamžiku, kdy si společnost pro telefony začala vyvíjet vlastní SoC vybavené touto architekturou (první generace ARM SoC pro Apple iPhone vyvíjel Samsung). V posledních letech ale už bylo zjevné, že jde spíš o otázku vyřešení kompatibility a formální oznámení, protože firemní SoC dosáhly výkonu, který by mohl být použitelný v low-power produktech, na které jsou kladené vyšší výkonnostní nároky než na iPhony a iPady.
Společnost jako první zařízení, u kterého k přechodu dojde, vybrala Mac mini, stolní „mini-PC“. Zatím jde o technologickou platformu, ale i s ohledem na plánované vydání jakožto komerčního produktu dává volba smysl. Mac mini je platforma existující 15 let. První generace - ještě s procesorem PowerPC G4 - přišla v roce 2005. Druhá byla již vybavena CPU Intel a přišla hned v dalším roce, 2006. Třetí následovala se čtyřletou odmlkou až v roce 2010. S různými facelifty se třetí generace držela na trhu po celých osm let, až do roku 2018. Těchto osm let držel Apple třetí generaci na drobných faceliftech, které však uživatelům spíše braly. Zatímco starší verze přicházely s grafikami jako GeForce 320M nebo Radeon HD 6630M (obě s vlastní pamětí), novější modely nabízely již jen integrovaný Intel (novější verze Iris sice neznamenaly výkonnostní downgrade, ale nebylo je možné chápat ani jako upgrade). Krom toho varianta 2014 připájela na desku už i paměti, takže zařízení přestalo být upgradovatelné. Se čtvrtou generací z roku 2018 sice Apple částečně na kritiku reagoval a paměti se vrátily do slotu, ale s připájeným CPU, připájeným úložištěm a slabou integrovanou grafikou šlo spíš o cenu útěchy.
S ohledem na velmi dlouhé intervaly v upgradech Mac mini a minimální propagaci tohoto produktu lze předpokládat, že jde o jedno z nejméně prodávaných zařízení Applu, u kterého si zkrátka společnost experimentováním s novou procesorovou architekturou nemůže ublížit.
K přechodu na ARM SoC se Apple připravil vydáním nové verze operačního systému MacOS s kódovým jménem Big Sur, jenž je na změnu architektury vybaven. Chystá se také Rosetta překladový/migrační engine, který umožní provozovat aplikace napsané pro procesory Intelu na ARM procesorech Applu (emulace).
Pro vývojáře má společnost tzv. Developer Transition Kit, DTK. Jde o Mac mini s procesorem Applu. Konkrétně jde o konfiguraci s A12Z SoC, 16 GB operační paměti a 512 GB SSD. Zájemce ji obdrží v rámci připraveného Developer Program(u) a vyjde na $500. V diskuzích lze narazit na názory, že je to docela nízká cena na to, že touto cestou může člověk přijít v předstihu k nevydanému kousku hardwaru, jenže je tu jeden háček: Po skončení programu musí vývoj zařízení vrátit.