ARM dokáže spojit efektivitu jader Cortex-A7 a výkon jader Cortex-A15
Cortex-A7 údajně nabízí o 20 % větší výkon než „současné procesory pro mainstreamové smartphony“, přičemž zároveň spotřebovává o 60 % méně energie. To je celkem dobrý základ, nicméně takový Cortex-A15 je na tom s výkonem samozřejmě o poznání lépe. A tak přichází ARM se snahou spojit to nejlepší z obou architektur a to tím nejjednodušším způsobem.
Nazývá to „big.LITTLE Processing“ a skutečně jde o čip, který obsahuje jak Cortex-A7, tak Cortex-A15 jádro. Představte si to jako „SpeedStep“ s tím rozdílem, že v případě nenáročné činnosti blížící se k „idlení“ jede Cortex-A7 a Cortex-A15 spí. Naopak pokud je potřeba výkon, obě jádra si role prohodí, Cortex-A7 nespotřebovává skoro nic a o rychlé odbavení výpočetních operací se postará Cortex-A15.
Silně to připomíná koncept Nvidia Kal-El, který má čtyři jádra na tvrdou práci a páté je takové řecké, které dělá to, na co ta čtyři jádra nemají čas (je určeno převážně na spaní, „idlení“ nebo takové to nenáročné překládání stébel křížem). Finta spočívá v tom, že na aplikacích není potřeba měnit vůbec nic, dokonce je ani překompilovávat.
S výrobou jader Cortex-A7 se počítá na 28nm procesu, jedno jádro tak zabere plošku 0,45 mm², jeho součástí je FPU, instrukční sada NEON (zejména pro práci s videem a obrázky) a 32 kB L1 cache, spotřeba je srovnatelná s vysoce efektivním Cortex-A5.
Mapa jádra Cortex-A7