ASUS oficiálně uvádí CrashFree BIOS 2
ASUS CrashFree BIOS 2 je velmi jednoduchá záležitost z hlediska uživatele. Když se vám náhodou stane, že se BIOS na základní desce poškodí, tak jednoduše vezmete CD, které jste dostali se základní deskou, vložíte ho do mechaniky a o zbytek se postará základní deska. Podíváme se, jak to vypadá v praxi.
Nejprve základní deska zjistí, že je BIOS poškozen a tak si řekne o CD:
Poté jste dotázáni, zda-li si přejete opravit poškozený BIOS:
Nahraje se funkční BIOS a pak už stačí jen rebootovat:
Po tomto zásahu je ještě vhodné si stáhnout nejnovější BIOS a nahrát ho do základní desky. Samozřejmě pokud se při tom něco stane, tak zase máte možnost využít této vlastnosti ;-)
Jestli jste si všimli číslice 2 v názvu, tak vás zcela jistě napadne, že existuje nějaká první verze CrashFree BIOSu. Ano, máte pravdu a od této se liší tím, že se nepoužívá CD-ROM, ale disketa. Navíc na takovouto disketu musíte BIOS nahrát ručně sami, takže až tak jednoduché jako nová verze to prostě není. Na druhou stranu můžete mít počítač bez CD či DVD mechaniky, takže tam by se vám hodil více původní CrashFree. Na to ASUS pamatuje a ty základní desky, které podporují CrashFree BIOS 2, zvládají i původní verzi. A jde o:
- ASUS P4S533-E: CrashFree BIOS
- ASUS P4S8X: CrashFree BIOS
- ASUS P4GE-V: CrashFree BIOS (i když v tomto případě si web ASUSu odporuje, na jednom místě tvrdí podporu pouze první verze a na jiné verze 2)
-
ASUS P4PE: CrashFree BIOS 2
- ASUS A7S266-VM/U2: CrashFree BIOS 2
- ASUS P4XP-X: CrashFree BIOS 2
- ASUS P4S8X-X: CrashFree BIOS 2
- ASUS P4SDX: CrashFree BIOS 2

Mimo nejasnosti ohledně verze CrashFree BIOSu u P4GE-V jsem si všimnul ještě jedné věci. Na krabici základní desky ASUS P4PE je pouze logo první verze CrashFree BIOSu, o nějaké nové verzi se tam nepíše ani ň. Taktéž na stránkách této desky na webu ASUSu není o dvojce ani zmínka. Ovšem už v tiskové zprávě a v přehledu vlastností jednotlivých desek je. Skoro mi to připadá tak, že se prostě ASUS dodatečně rozhodl, že nahrání BIOSu z CD označí jako novou verzi CrashFree BIOSu.
A co na to konkurence? Ta samozřejmě nespí a už výrazně dříve přišla kupříkladu firma GigaByte s DualBIOSem. Ten funguje na tom principu, že na základní desce je další ROMka, v které je zaznamenán záložní BIOS, kdyby se ten běžně používaný poškodil. Řešení je to asi jistější, ale za cenu o něco vyšších nákladů.