ASUS ROG Mothership, ROG Swift PG65UQ a další novinky + test
Kapitoly článků
ASUS ROG Swift PG65UQ
ASUS také předvedl další novinky, pokud jste fanoušci televizního hraní, ASUS ROG Swift PG65UQ může být právě to pravé ořechové. Jedná se o 65“ 4K 144Hz herní panel s odezvou 4ms. Tato televize bez tuneru nabízí něco, co jiné 4K TV nemají. Hlavní věcí je právě 144Hz panel, který má 384 podsvětlených zón a svítivost hodně vysokých 1000 nitů. Monitor podporuje NVIDIA G-Sync Ultimate a to včetně HDR, má tedy i G-Sync modul a Freesync bohužel nepodporuje. Další zajímavostí je přítomnost DisplayPortu 1.4, což je na televizní zařízení velmi neobvyklé. Mimo jeden DP 1.4 zde najdeme i čtyři HDMI 2.0 porty a dva USB porty.
Já osobně nepatřím mezi nadšence do televizního hraní, ale věřím, že se určitě někdo takový, kdo by takovýhle panel chtěl najde. Swift PG65UQ má také zabudovaný miniprojektor loga Republic Of Gamers a celé zobrazovadlo váží asi 36 kg, což není vzhledem k velikosti překvapivé.
Subjektivně mi přišel obraz jako naprosto parádní, obzvlášť s HDR, ale nejsem specialista na monitory a ani nemám výbavu na nějaká přesná měření, nicméně neviděl jsem žádné fleky, vadné pixely, či jiné ošklivé věci. Zážitek tak jen trochu kazila RTX 2060 v prezentačním notebooku, jelikož hry jako Control ve 4K jsou poněkud moc náročné.
Monitor samozřejmě podporuje i 400x400 mm VESA držáky, HDCP a má zabudované dva 15W reproduktory. ASUS tvrdí, že typická spotřeba je typicky menší než 700 Wattů. Ano, toto zobrazovadlo má spotřebu vyšší, než kdejaký počítač, nicméně je to asi tím, že se jedná o velký panel s mnoha podsvětlenými zónami a jasem až 1000 nitů. I proto je v panelu ventilátor, nicméně během mé návštěvy ho zcela přehlušil prezentační notebook, i tak se prý roztáčí jen pokud je to opravdu zapotřebí.
Cena je však poměrně astronomická, připravte si tak nějakých 114 000 Kč, jediná konkurence na trhu je prozatím HP OMEN X Emperium, což je velmi podobný monitor s velmi podobnými vlastnostmi a aktuálně ho najdeme v eshopech za nějakých 80 000 Kč s DPH.
Další detaily je možné načíst na stránkách společnosti ASUS kliknutím sem.
ASUS ROG Zenith II EXTREME
Mnozí z čtenářů jistě četli o tom, že AMD vydá nové ThreadRippery a ty budou vyžadovat nové základní desky s TRX40 chipsety. ASUS měl vystavenou i vlastní vlajkovou loď pro tento chipset, ROG Zenith II Extreme.
Deska má vybavení vskutku majestátní, ale konkurence samozřejmě nespí a i ostatní výrobci již představili své TRX40 základní desky. Nicméně ASUS má přeci jen v některých aspektech navrch. Například možnost osadit rovnou pět PCIe NVMe disků, ano pět. Dva mohou bydlet v DIMM M.2 kartě, další dva mohou bydlet pod chladiči v okolí PCIe slotů a pátý slot je pak na zadní straně desky, kde najdeme i kovový backplate.
Deska má všude samozřejmě PCIe Gen4, osm slotů na RAM, 16 fází pro napájecí CPU, přičemž CPU mohou krmit dva osmipiny a jeden PCIe šestipin. To se může hodit pro extrémní přetaktování na které je deska velmi dobře připravena.
Také zde najdeme klasiku jako hromádku USB 10Gb/s portů, WiFi 6, Realtek S1220 a ESS SABRE9018Q2C audio prvky, gigabitový Intel I211-AT ethernet a Aquantia AQC-107 10 GbE.
Jednoduše HEDT jak se patří, pokud máte rádi extrémní platformy, tato deska může být velmi zajímavá. Další detaily si můžete přečíst zde na stránce ASUSu.
ASUS měl vystavené i další produkty, ale těm jsem nakonec nevěnoval mnoho pozornosti, jednalo se hlavně o různé WiFi routery a také grafické karty ála RTX 2080 Ti. Na závěr bych chtěl tedy poděkovat společnosti ASUS za pozvání a čtenáři se mohou těšit na recenzi jistého ASUS produktu ještě tento týden.