Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Asus zveřejnil marketingové slajdy o X570 deskách, pomlouvají konkurenci

Asus se chtěl blýsknout před zákazníky, poněkud to však nevyšlo. Marketingová prezentace totiž obsahovala tolik chybných údajů o konkurenci, že se ostatní výrobci s žádostí řešení obrátili na AMD…

Začněme samotnými slajdy, které Asus připravil. Je jich poměrně dost - nechám na vás, zda si je projdete všechny nebo ne - pro samotné pochopení situaci to ale nutné není.

Asus v nich porovnává různé aspekty svých desek s desek společností MSI a Gigabyte. Občas se snaží jména těchto společností částečně cenzurovat, ale pouze v takové míře, aby vždy zůstalo na první poheld jasné, o kom mluví. Konkurenční značky samozřejmě ze srovnání vycházejí poměrně nelichotivě (MSI hůř než Gigabyte), a tak je jasné, že prezentace musela vyvolat odezvu.

Web VideoCardz situaci odprezentoval poněkud nešťastným způsobem a to tak, že jde o slajdy, „které jsme podle společností Gigabyte, MSI a AMD neměli vidět“. Oba konkurenti Asusu prý totiž požádali AMD, aby zasáhla a ta požádala Asus, aby prezentaci stáhnul. Jenže důvodem nebude, že jsme se neměli dozvědět, že „je Asus prostě lepší“. Podle dalších informací, které vyplynuly na povrch, je totiž zřejmé, že Asus silně přešlápnul a v podstatě je i pro něj lepší, pokud se situace uzavře jen tím, že prezentace nebude dál oficiálně distribuovaná.

Z pohledu konkurentů Asusu

Slajdy sice obsahují i pravdivé informace, ale rovněž vyslovené nepravdy o konkurenčním hardwaru. Pro ilustraci může posloužit vyjádření zástupce společnosti Gigabyte, který se slovy: „na opravě všech těchto marketingových slajdů bych strávil celý den, podívejme se pro odlehčení na jeden“ uvedl několik tvrzení na pravou míru:

Tolik k vyjádření Gigabytu. Je zjevné, že prezentace obsahuje mnoho nepravdivých informací, což může v očích informovaného zákazníka dost srážet jak ty, které pravdivé jsou, tak mediální obraz společnosti Asus, která - kulantně řečeno - zveřejňuje nepravdy o konkurenci v počtu větším, než malém. Tedy více než by se dalo považovat za nechtěnou chybu autora prezentace (je zřejmé, že takovou prezentaci nedá dohromady firemní uklízečka, ale musel na ní zapracovat člověk nebo skupina lidí, která přeci jen o základních deskách něco ví a je tedy schopna dohledat správné informace).

Z pohledu AMD

Zatímco pro konkurenty Asusu je klíčové, že prezentace obsahuje nepravdivé nebo zavádějící údaje, troufám si říct, že toto není hlavní důvod, pro který se na Asus obrátila samotná AMD. A už vůbec tím důvodem není, že jsme se neměli dozvědět o parametrech desek Asus, jak to odprezentoval web VideoCardz (možná v rámci ne na první pohled zcela jasné nadsázky).

Problém bude jinde. Asus se na několika slajdech ohání výsledky dosaženými na šestnáctijádrovém Ryzenu. Mno. Jenže šestnáctijádrový Ryzen jednak ještě nebyl vydán, takže se na všechny výsledky naměřené na tomto procesoru vztahuje NDA (volné jsou zatím pouze specifikace). No a jednak je z prezentace patrné, že alespoň pro část testů nepoužil Asus komerční vzorek, ale starý ES (engineering sample), který skutečně nereprezentuje chování šestnáctijádrového Ryzenu, který půjde na trh. Tyto vzorky dosahují velmi nízkých taktů (slouží pouze pro testování kompatibility) a při pokusu o přetaktování se extrémně zahřívají a není s nimi možné dosáhnout ani parametrů (taktů), které má mít komerčně dostupný Ryzen 9 3950X.

Z hlediska AMD jde tedy o porušení NDA ze strany Asus a to navíc způsobem, který produkt AMD ilustruje v negativním světle. Výše vyobrazený slajd totiž vypadá, že Ryzen 9 3950X podtaktovaný na 3,2 GHz (z nominálních 3,5 / 4,7 GHz) má takovou spotřebu, že zahřívá napájecí obvody X570 desky na více než 105 °C.

Pro AMD tak patrně není podstatné hašteření mezi výrobci, ale zveřejňování výsledků naměřených na hardwaru, který nereprezentuje vlastnosti produktu určeného k prodeji a který není určen k ničemu jinému než k testování kompatibility.

Pokud by vás téma zaujalo, chcete se jím zaobírat dále a máte přes hodinu volného času, můžete se podívat například na rozsáhlý videokomentář, který ke slajdům připravil Buildzoid:

Diskuse ke článku Asus zveřejnil marketingové slajdy o X570 deskách, pomlouvají konkurenci

Pátek, 2 Srpen 2019 - 10:29 | tombomino | Cece, zkuste se vzbudit :) Koho pod clankem o...
Pátek, 2 Srpen 2019 - 00:22 | Step | Bečíte za celé úderné stádo teoretiků? 1. Více...
Čtvrtek, 1 Srpen 2019 - 17:43 | tombomino | "Výkon i spotřeba mohou vyznívat jak chtějí...
Čtvrtek, 1 Srpen 2019 - 17:37 | tombomino | Proc si montujes pocitac, kdyz jsi nemehlo a...
Čtvrtek, 1 Srpen 2019 - 16:58 | Step | Zase chystáte svůj oblíbený kolovrátek? Výkon i...
Středa, 31 Červenec 2019 - 13:36 | BlackRider | Ono kdyz ses s lidma z Asie v dennim kontaktu,...
Úterý, 30 Červenec 2019 - 21:02 | tombomino | Aha.. tak jo ;) Ty jsi v te Asii urcite byl,...
Úterý, 30 Červenec 2019 - 20:40 | BlackRider | Evidentne si pletes politiku s kulturou. Ale tak...
Úterý, 30 Červenec 2019 - 20:34 | tombomino | Jenom potvrzujes dokolecka, ze s tim nema zadnou...
Úterý, 30 Červenec 2019 - 20:20 | BlackRider | To vis ze jo, zcela jiste se jim za tech 70 let...

Zobrazit diskusi