ATI Catalyst 9.3: odteď i pro Windows 7
První novinkou, kterou se AMD chlubí v poznámkách k vydání, je skutečnost, že balíčky pro Windows Vista (32bit. a 64bit.) jsou společné taktéž pro Windows 7. AMD říká, že od nynějška bude vydávat pro oba systémy jeden společný „unifikovaný“ balíček ovladačů (samozřejmě zvlášť pro 32bit. a pro 64bitové verze systémů), čímž „demonstruje své vedoucí postavení v ovladačích pro Windows 7 a zaměření se na poskytování stabilní a robustní práce s Windows 7 na AMD hardwaru.“ Dost bylo marketingové omáčky, ono se to už nějaký čas ví, že ovladače pro Windows 7 mají být kompatibilní s Windows Vista, i když zrovna v grafické oblasti je přeci jen potřeba myslet na Windows 7 nepatrně více, zejména jde v těchto ovladačích o plnou podporu WDDM 1.1, což zahrnuje např. Direct2D, Bit blit, podporu Clear Type fontů, DXVA-HD a další drobnosti. Podpora WDDM 1.1 se týká Radeonů HD od nejnovější řady 4000 a ž po řadu 2000. Dokonce AMD tvrdí, že hry pod Windows 7 s těmito ovladači poběží rychleji než pod Windows Vista.
Další novinka se týká Folding@Home, ona to není až tak novinka jako spíše vylepšení výkonu, což se v tomto případě týká opět Radeonů HD řady 4000 až 2000. O něco zajímavější je, že AMD do ATI Catalystů zahrnuje také zvukový HDMI ovladač pro Windows Vista. AMD říká, že se tento ovladač nainstaluje jen v případě, že grafika ATI (včetně integrovaných) disponuje HDMI výstupem a že není nainstalován žádný jiný HDMI audio ovladač od jiného výrobce. Nakonec v souvislosti s Catalysty 9.3 vydává AMD i nový ADL SDK s podporou Windows XP/Vista a Linuxu (v 32bit. i 64bitových variantách).
Pokud jde o zvyšování výkonu, nárůst kolem 20 % můžete v Lost Planet: Colonies zaznamenat na Radeonech HD řady 4800 a až 50 % na Radeonech HD řad 4600, 4500 a 4300. A tím výčet navyšování výkonu končí a následuje řada oprav a seznam dosud známých chyb. Mezi opravenými problémy není nic zásadního, kuriózní je pak prázdný seznam v sekci týkající se Windows 7.
Horší je to s problémy, které přetrvávají. Patří sem stále AVIVO Video Converter a jeho problémy s převodem H.264, MP4 a VC1 videí nebo možnost, že jedno video kódované dvakrát stejným způsobem může mít pokaždé jinou délku výsledného souboru. Nadále se pod Windows Vista x64 nepoužívá ke kódování vůbec GPU, stejně tak pod Windows XP MCE. Pod Windows XP zůstává nevyřešený problém s 18minutovým VOB souborem, který se po zkomprimování stane jen něco málo přes 2 minuty dlouhým. Problémy jsou i pod Windows 7, ale tam bychom se spíše divili, kdyby nebyly. Pod Windows 7 není dostupný AVIVO Video Converter zatím pro jistotu vůbec.
ATI Catalysty můžete stahovat pro Windows dle vašich potřeb z tradičního umístění, najdete tam také odkaz na AGP Hotfix (již také ve verzi 9.3). nenechte se zmást odkazy zvlášť na Windows Vista a Windows 7, obojí nakonec vede k jednomu souboru.
Pokud jde o linuxové Catalysty 9.3, ty zatím nejsou k dispozici, ale AMD říká, že to brzy napraví. Zmíněno již bylo vydání ADL SDK, sluší se to ale zopakovat, protože je to pro Linux vlastně poprvé a navíc to funguje i s dosavadními linuxovými Catalysty 9.2 (pokud vás to zajímá, zavítejte na AMD Developer Central).
Až tyto Catalysty vyjdou, můžete počítat nově s podporou produkční verze RedFlag DT 6.0 SP2 a rané RedFlag DT 7.0 a také SLED and SLES 11 (desktopová a serverová Enterprise verze 11 SuSE Linuxu). Catalyst Control Center dozná drobných vylepšení, jako je podpora pro HDTV režimy 720p, 1080i/p či uživatelsky volitelné, ovládání teploty barev a dalších nastavení pro digitální displeje včetně podpory Overscan (zvětšování/zmenšování na displeji) či nastavení HDMI a DVI.