Intel: Dotykové laptopy koncem roku můžou stát $200…
Nemusíme se vracet příliš daleko do minulosti, pokud si chceme připomenout strategii, kterou původně Intel ve vztahu s Atomy prosazoval. Zatímco procesory vyšší řady Core měly profitovat z nejnovějšího výrobního procesu, Atomy na něj měly přejít teprve v okamžiku, kdy se tyto výrobní linky uvolní přechodem řady Core na další novější proces.
22nm Atomy tak měly teoreticky přijít až při nástupu 16nm výroby, což znamená nejdříve architekturu Broadwell. Nestane se tak. Intel si nakonec uvědomil, že mobilní technologie jsou v současnosti klíčové a nevyužít v nich svého náskoku na poli výrobních technologií je zkrátka chyba. Na pomyslnou druhou kolej se proto dostal high-end - šestijádrový top model od Intelu je stále vyráběný 28nm procesem (Sandy Bridge) a osmijádra pro desktop nejsou zatím v plánu.
Privilegium 22 nanometrů tedy získal Atom. Díky tomu může Intel ve druhé polovině letošního roku uvést řadu Bay Trail, která přinese čtyři zásadní novinky:
- zmíněný 22nm proces
- až čtyřjádrovou konfiguraci
- první výraznější změnu architektury od roku 2008
- integrovanou grafiku řady HD 4000
CEO společnost, Paul Otellini, při poslední telekonferenci mluvil i o cenovém dopadu, jaký Bay Trail umožní. Dotykové laptopy vybavené tímto Atomem (předpokládáme, že je míněna nějaká levnější konfigurace), by se měly dostat na $200, tedy asi 4000 Kč. Pokud vás zajímá spíš reálná cena, za kterou takový produkt seženete v kraji pod Řípem, připočtěte si tradičních 20-25 % navrch.
Intel zároveň slibuje významný výkonnostní nárůst. Můžeme jen spekulovat a debatovat, zda výsledek bude výkonnostně stačit na „Kabinu“ s čtveřicí Jaguárů od AMD, či zda se bude cíl Intelu jiný (např. nižší výkon, ale i spotřeba). O přesném výkonu APU Kabini bychom se mělo dozvědět již v červnu (oficiální uvedení), notebooky s Atomem Bay Trail mají přijít koncem roku, takže na reálné srovnání si budeme muset zhruba půl roku počkat.