Atom Clover Trail podporuje jen Windows 8, Linux na něm nepoběží - tvrdí Intel
I když jsou tablety a mobilní telefony spíše doménou Linuxu a něm postaveného Androidu, snaží se Microsoft proti expanzi konkurenčního systému bojovat podporou architektury ARM prostřednictvím Windows RT. Právě podpora operačního systému Windows na ne-x86 platformě netěší ani Intel, který zřejmě našel novou cestu konkurenčního boje.
O co tedy jde: Dostali jsme se do stádia, kdy systém postavený na ARM může běžet na OS Windows stejně jako x86 kompatibilní sestava může běžet na Linuxu. To, co přináší nový Atom, by nejlépe charakterizovalo označení „Wintel 2.0“. Čip byl totiž navržen s vědomím, že na něm Linux nepoběží, respektive že jej Intel nebude podporovat. Podle slov Intelu využívá Clover Trail nový složitější systém power-states (režimy výkonu pro úsporu energie, umožňuje mj. úplné vypnutí jednotlivých jader), který vyžaduje komplexnější účast na jejich řízení ze strany operačního systému. Tu Windows 8 podporují, ale Linux ne. Z vyjádření Intelu není zcela jasné, zda Linux na novém Atomu (po)běží, ale procesor nebude schopný využít úsporných režimů, nebo za současného stavu nepojede vůbec (jak tvrdí Intel). V praxi je to víceméně jedno - v desktopu by možná takový nedostatek dokázali někteří uživatelé překousnout, ale u mobilních zařízení na podpoře těchto technologií přímo závisí výdrž baterie.
Pro Intel a Microsoft by to mělo znamenat, že 1 prodaný Clover Trail = 1 prodaná licence Windows 8. Přinejmenším do chvíle, než bude podpora nového systému power-states zahrnuta i v Linuxu. Něco nám ovšem říká, že kdyby Intelu na podpoře Linuxu záleželo, pracoval by na ní namísto psychické přípravy zákazníků na nekompatibilitu. Zatím to vypadá, že Intel (možná v důsledku spolupráce s Microsoftem) na podpoře Linuxu u této platformy zájem nemá; cílem může být využití první vlny Windows 8 zařízení, čemuž by potenciální kompatibilita s Linuxem nepomohla. Neochota Intelu navíc může být podpořená i přítomností grafického čipu postaveného na architektuře PowerVR (jistě si vzpomenete na absenci Windows ovladačů s podporou 64bit a DirectX 10.1, které sice samotná PowerVR pro vlastní produkty nabízela, ale Intel k nim zřejmě v rámci licenční smlouvy přístup neměl).
Situace ale možná nebude tak závažná, jak se může jevit. Výrobci tabletů totiž nejsou z procesoru Clover Trail nijak nadšení. I když Intel mluví o zhruba 20 modelech, které na něm budou postavené, je to zcela zanedbatelné číslo oproti kvantům ostatních tabletů. Podle redakce serveru Softpedia je jedním z možných důvodů odstupu výrobců i výkon čipu. Tablety kombinující nový Atom a Windows 8 jsou prý znatelně línější než alternativy s ARM čipy a Windows RT pod kapotou.