Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Audio CD mají konečně neprolomitelnou ochranu?

diit.cz logo na CD-R serveru 1. dubna 2009
Zatím se zdá, že tomu tak opravdu je. Ochrana pochází od firmy SunnComm a je tak dokonalá, že nejen neumožní vytvářet kopie CD, ale navíc, je-li použita na soubory na Internetu, zamezí jejich vypálení taktéž (samozřejmě myšleno jako převod do CD-DA formátu).

Hudební vydavatelství country, firma Fahrenheit Entertainment, prohlásila, že již začátkem roku 2001 začne na trh dodávat CD, jenž ponesou ochranu od firmy SunnComm.

Je-li pravda, co SunnComm o své ochraně říká, měl by to být vůbec první nástroj, který by jednak zamezil kopírování CD, ale i vypalování skladeb stažených z Internetu. Každému je asi jasné, že drtivá většina skladeb, které se z netu stahují pochází z CD. Bude-li skladba chráněna touto technologií, MP3 si sice stáhnete a dokonce i přehrajete, ale nevypálíte. Autoři ale dodávají, že na kazety nahrávat půjde. Samozřejmě druhým dechem dodávají, že rozhodně nebude jakkoliv poškozena kvalita zvuku.

Hudební vydavatelé už dlouhou dobu hledají technologii, která by umožňovala právě to, co slibuje SunnComm. Vždy se ale vyskytly problémy s kompatibilitou. Vzpomeňte například i na u nás známý případ Dana Bárty a jeho Ilustratosphere. Jsou pravda technologie, které dovedou bránit nelegálnímu přehrávání stažených skladeb z Internetu (Liquid Audio, ...), ale žádná zatím nedovedla zamezit i vypálení na CD. Odborníci jsou tedy zatím velmi skeptičtí a nevěří schopnostem SunnComm.

Začátkem tohoto roku například BMG Germany vypustilo na trh 130 000 hudebních CD s ochranou izraelské firmy Midbar. BMG však musela od projektu ustoupit, protože si spousta zákazníků stěžovala, že jim CD na jejich přehrávačích nefunguje!

V SunnComm o tomto problému BMG vědí a tvrdí, že s jejich ochranou to nebude možné. Popisují svoji technologii takto:

Měníme data na CD na více místech tak, aby se CD nedalo zkopírovat, nebo nagrabovat. Prý, narozdíl od předchozích technologií, nemění strukturu CD audio komponent, pouze prý na CD ještě neco přidávají navíc. Jak sami říkají, na CD je ještě spousta místa vedle audia, třeba TOC (Table of Contens), které se dají upravovat. Jedná se o data, která jsou typicky používána při kopírování, ne při přehrávání.

Na druhou stranu ale firma přiznává, že drobné problémy se mohou vyskytnout u některých starších přehrávačů (vyrobených před rokem 1995).

Tolik z oficiálná zprávy 11.12.2000

Ale proč o tom píši až nyní, že? Jednak proto, že mi to uniklo, jednak ale také proto, že se objevují informace o tom, že taková CD již opravdu na trhu v USA jsou a prý opravdu fungují, jak popisuje SunnComm. Vím, že nás čtou i čtenáři v zámoří, třeba by nám jedno takové poslali, abychom se mrkli, o co vlastně jde.

Stala se také jedna zajímavá událost. Country zpěvák Charley Pride vydal nové album s touto ochranou, ale již pár dnů po vydání se na netu objevily skladby z této desky. Všem samozřejmě vrtalo hlavou, kde se vzaly. SunnComm ale podává naprosto jasné vysvětlení. Ve skladbách se nenáchází žádné části, které by naznačovaly použití jejich ochrany, proto musejí pocházet z jiného zdroje. A ten se také objevil. V Austrálii totiž byla malé série tohoto alba (2 000 ks) vydána bez ochrany. Ani se mi nechce věřit, když vydavatelé strkají tak obrovské peníze do vývoje ochran, že provedou na konec tak diletanskou chybu.

Zdroje: 

Diskuse ke článku Audio CD mají konečně neprolomitelnou ochranu?

Žádné komentáře.