Austrálie vyřešila nedostatek pitné vody pomocí solárně napájených panelů
"Vodní elektrárna společnosti Zero Mass Water, zvaná Zdroj, vytváří čistou pitnou vodu ze slunečního záření a vzduchu, takže každý člověk v téměř každém klimatu a koutu světa může získávat vlastní vodu. Princip fungování je prostý - pokud svítí slunce, Zdroj extrahuje pitnou vodu," vysvětluje Cody Friesen, generální ředitel společnosti Zero Mass Water.
Díky finanční podpoře od australské agentury pro obnovitelnou energii (ARENA) v hodnotě přes 9 000 000 Kč nainstaluje společnost Zero Mass Water přibližně 150 zdrojů napříč celou zemí, a to včetně Sydney, Perthu a Adelaide.
Jak to celé funguje?
Ventilátory v hydropanelech pomáhají rozhýbat vzduch a nahnat ho na vzduchový filtr. Ten pak přitahuje molekuly vody, které následně odvede do speciální nádrže. Voda je však zadržena v podobě čisté páry, proto se voda musí odvést do vzduchotěsného systému, kde dojde k převodu z plynné formy na formu kapalnou.
Takto získaná pitná voda pak proudí do nádržky o objemu 30 litrů umístěné pod panelem, odkud pak putuje přímo do vodovodní baterie uživatele. Cestou voda protéká přes minerální blok, kde dochází k její mineralizaci pomocí vápníku a hořčíku.
Podle pilotního projektu by měly být tyto hydropanely umístěny na letištích, kavárnách či jiných komerčních budovách po celé zemi. Sami tvůrci projektu jsou zvědaví, zda dojde k nějakému dramatickému snížení počtu prodaných plastových lahví. Cena jednoho panelu je zhruba 43 000 Kč. K této částce je ještě nutné připočitat náklady na odbornou instalaci panelů, které činí 10 000 Kč.