AVCHD 2.0 přidává podporu 3D a 1080/50p/60p videa
Je zde tak konečně reálná šance, že video výstupy ze snímačů ve foťácích a kamerách, které zvládají 60p v plném rozlišení již hodně dlouho, nebudou zbytečně "mršeny" do prokládané podoby, stejně jako že mnohé fotoaparáty nebudou mít ve specifikaci "1080/60i (from 30p sensor output)" nebo podobnou frázi vhánějící slzy do očí.
Na přístrojích splňujících některou (či všechny) z novinek AVCHD 2.0 specifikace se objeví některé z nových log, dle nějž jasně identifikujete, co přistroj nabízí. Pokud jste tedy až dosud čekali například na nějaký parametrově zajímavý foťák, jehož výrobce se z marketingových důvodů o nižších modelů držel u 720p videa (a 1080i/p si nechával pro marketingem záměrně předražené hi-end modely), pak se asi vyplatí čekat ještě dál (zjevně totiž máte nadstandardní trpělivost a byla by škoda kvůli nějakému zaváhání skončit s 1080/60i přístrojem, když je tu šance na víceméně brzké uvedení 1080/60p. Nepochybujeme ani na minutu o dvou věcech: tam kde to elektronika utáhne, mohou jistě výrobci provést upgrade přístrojů na AVCHD 2.0 pouhým novým firmwarem. A konečně také, že 1080/60p foťáky budou marketingem posazeny cenově výše než stávající 1080/60i generace.
Připomeňme, že AVCHD je formát vyvinutý firmami Panasonic a Sony jakožto odvozenina Blu-ray pro realtime použití v kamerách a podobných zařízeních. Ke kompresi videa využívá MPEG-4 AVC (alias H.264), pro audio pak Dolby AC-3, nebo v profi modelech LPCM. Vše zastřešuje kontejner MPEG TS, přičemž AVCHD podporuje i věci jako menu, slideshow či titulky.
Mimochodem, když už jsme u toho, jak je pro vás důležité video u foťáku? Faktem je, že například mezi drahými zrcadlovkami si vybudoval silnou základnu uživatelů Canon s modelem 5D Mark II s jednou z prvních pořádných implementací videa a stejně tak lze o bezzrcadlovkách Panasonic GHx říci, že jednou z vlastností, která k nim i přes vysokou cenu táhne, je právě dobrá podpora videa (ač jsou modely GH1/GH2 hackovány, neboť Panasonic z pochopitelných důvodů některé věci zaříznul firmwarem). Vybíráte dnes foťák stále podle toho jak fotí, nebo podle toho jak "fotí i točí"?