Be Quiet! Straight Power E9 – Fortron Aurum v černé
Kapitoly článků
Hodnocení a závěr
Metodiku hodnocení jsem opět shrnul do externího článku; Be Quiet! Straight Power E9 500 W prošel a vysloužil si tak hodnocení. Mnoho rozdílů oproti dříve testovanému Fortronu Aurum zde není. Účinnost stand-by větve je sice horší, zvlnění zase o něco lepší, ač to je dost možná v rámci mírně jiné zátěže a dost možná také chyby měření. Chlazení, jak je už u Be Quiet! skoro zvykem, je sice tišší, ovšem za cenu vyšších provozních teplot, což není moc dobré.
Navíc oblepení chladičů sondami a podobným smetím také nepřispívá jejich ochlazování a připočteme-li špatné kondenzátory napříč zdrojem, nemusí to být žádná hitparáda. Dále k tomu ty samé výtky, jako k Aurumu: nefunkční ochrana proti celkovému přetížení byla jasně prokázána. Rozdělení +12 V na čtyři větve nemá vůbec žádný logický smysl, výsledkem pak pouze je, že v kombinované zátěži se zdroj nevypne a naopak člověk nemůže jednu větev zatíži hodně přes limit. Jsem striktním zastáncem jedné, maximálně dvou větví, kdy se uživatel nemusí o nic starat, pouze pozapojuje kabely a tím jeho starosti končí, tady to smetí je holé šílenství. Nastavit ochranu proti přetížení s jednou větví (zvlášť, když má zdroj pouze +12V větev a pak DC-DC měniče) je mnohem snazší a stačí vlastně jedna jediná zpětná vazba na přetížení +12 V i přetížení celého zdroje. Nová generace Aurumu již jde (dle mých informací) touto cestou namísto skupinové topologie, tudíž předpokládám, že konečně selhání ochran přestaneme vídat. Jedná se o Fortron 92+, platforma se již objevila i v OEM dodávkách např. pro Antec.
S Aurumem nastala zajímavá situace, kdy mezi recenzemi zlevnil pod 1500 Kč, díky čemuž kdybych ho měřil dnes, bude hodnocen dle měřítek pro mainstream, kde by na tom nebyl ani zdaleka tak špatně, jako v high-endu. Tedy i když to stále není žádná hitparáda, za méně jak 1500 korun už o jeho nákupu přeci jen lze do jisté míry uvažovat. Ovšem připlácet si za zdroj, který je v úhrnu maximálně stejně dobrý, jako Aurum, nějakých 700+ korun, nemá absolutně žádný smysl.
Konkrétně tedy máme následující:
- součástky: -7 b (- za špatné kondenzátory, - za nepozlacené žádné konektory)
- kvalita provedení: 6 b (- za podivné ruční opravy, - za kuličky pájky)
- regulace napětí: -4 b (- za kombinovanou zátěž, - za křížovou zátěž)
- zvlnění: 6 b (- za kombinovanou, - za křížovou zátěž)
- účinnost: 16 b (+ za vyšší účinnost)
- cena: 10,5 b (+ za nišší cenu za watt)
- ostatní: -10 b (- za vracení horkého vzduchu do skříně, - za nefunkční ochranu proti přetížení, + za stahovací pásky)
Klady |
+ vysoká účinnost (mimo stand-by větev) |
---|---|
Zápory |
− vysoké provozní teploty |
Pohlídejte si… |
/?\ cenu |
Poděkování
Za zapůjčení zdroje Be Quiet! Straight Power E9 500 W děkuji společnosti CZC.