BILLION, video
Kapitoly článků
Poté, co uděláte všech šest cen, si opět můžete dovolit kuličku ztratit, protože o tyto ceny už nepřijdete. BILLION (tedy po našem miliarda) je pak už v porovnání s dosavadní pakárnou doslova srandazápas. Stačí kuličku trefit do místa s označením LOCK.
Poté, co zamknete kuličku v LOCK, rozbliká se velký puntík BILLION uprostřed rulety a na startu se objeví nová kulička. Vystřelíte ji a jediné, co s ní musíte udělat, je dopravit ji opět do dolního levého zachytávače (jako když kolektujete ceny, tedy rampa LOOP MIL). Nic se pak už netočí, BILLION je v ten moment rovnou započten, změní se hudba a máte hotovo.
Malá poznámka: políčko LOCK pořád svítí. Mně se bohužel nepovedlo zkusit tam kuličku znovu trefit, takže nevím, ale možná je tam náběh na další BILLION ;-). Fakt nevím, jestli se mi to někdy povede, dám vědět. Každopádně po získání ceny BILLION všech šest cen (od TV až po PLANE) zhasne a můžete je v klidu získávat všechny znovu, až po další BILLION (tohle se mi už kdysi povedlo, dokonce jsem měl takovou kliku, že jsem to udělal všechno až na pátou kuličku, dvakrát během této páté kuličky jsem rozblikal a zkolektoval všechny ceny a pokaždé to dotáhl až do BILLIONu). Pokud kuličku ztratíte, LOCK zhasne, z toho usuzuju, že je možné, že by trefení LOCKu mohlo přinést další miliardu, ale jak říkám, nemám to vyzkoušené a upřímně si už nepamatuju, jestli jsem ten LOCK trefil v době, kdy jsem otočil BILLION dvakrát během jedné kuličky, je možné, že jedna z nich v té době byla extra ball ;-).
Následuje slíbené video, které je rozděleno na dvě: první část „Collecting prizes“ a druhá část „Billion“ (protože YouTube neumožňuje videa delší než 10 minut, což tohle je) - a nemá 60 fps jako originál, protože to YouTube server přechroustal na míň. Pokud váš počítač zvládne ve Flashi H.264 640×480@60 fps, mrkněte se na konec zdroje tohoto článku (text je téměř shodný), tam to video je s původní plynulostí. Zdejší videa jsou opatřena i poznámkami, ale pouze v mé zlámané angličtině a ve výchozím nastavení jsou zde vypnuty.
Část 1: prvních šest cen
Část 2: BILLION
Ještě pár slov na závěr: Když jsem se v úvodu zmínil o grafice někdejších her a o grafice her současných, nemohu vynechat jednu věc, která mě při hraní podobných starých her vždy napadne: Proč jsou dnes použity fyzikální enginy často jen na efekt, když dříve – a Pinball je toho typický příklad – se s fyzikou muselo počítat zcela nevyhnutelně? Dokážete si dnes představit Pinball, u nějž by fyziku počítala třeba zrovna grafika GeForce přes PhysX? Vynikající na využití fyziky by mohly být třeba automobilové simulátory typu starých dobrých Stunt Cars, hře, která běhala i na 286ce a mohli jste si dokonce stavět vlastní tratě a jezdit s autem kdekoli v rámci mapy. Nebo třeba Scorched Earth. A co teprve hra, která je na fyzice přímo založená: The Incredible Machine! Znáte Bridge Builder? ;-) (na druhou stranu, možná buďme rádi, že autoři tehdy neměli k dizpoci nějakou pevnou instruční sadu fyzikálních engine a museli si vše napsat sami).
Pozn. David: Já doplním ještě jednu drobnost. V dobách, kdy Pinball Fantasies vévodil mnoha hráčským PC, byl průměrný plat někde kolem 6 000 Kč a zvuková karta (která se kupovala extra) vyšla na 3 000 Kč. Ale tehdy jste si doma mohli zbastlit vlastní "zvukovku" tvořenou deseti rezistory a jedním kondenzátorem, která se pak připojila na paralelní port z jedné strany a linkový vstup kazeťáku z druhé strany. Pinball Fantasies byl jednou z mála her, které tento jednoduchý D/A převodník podporovaly (další byla třeba česká legenda 7 dní a 7 nocí :-). Byl to právě D/A převodník z rezistorů a kondíku vytahaných ze starých TESLA televizí, na kterém jsem já Pinball Fantasies rozezvučel v kvalitě třítisícového Sound Blasteru Pro (akorát pochopitelně mono) a byl jsem za tuto drobnost tvůrcům hry neskonale vděčný (neb hudba v této hře je jednoduše skvělá, zejména u čtvrtého stolu).