Blackberry ukončí vlastní OS BB10 i hardware
Konkrétně pan Chen řekl, že pokud se v průběhu příštího roku nestane hardwarová část BlackBerry ziskovou, firma ji možná ukončí. Skončil by tak vlastní vývoj železa, které činí BlackBerry unikátním, byť samozřejmě z těchto slov nejde usuzovat, že třeba BlackBerry nebude na vývoj hardwaru používat nějakou čínskou firmu, na níž vše outsourcuje.
Potenciálně závažnější prohlášení ale padlo ve stejném duchu i na adresu operačního systému BlackBerry 10. Ten ve srovnání s platformami Android a iOS doslova živoří a i třeba Microsoftu s Windows si vede lépe. BlackBerry si je samozřejmě vědomo toho, že hlavní nevýhodou jejího vlastního OS je nedostatek aplikací, což se pokoušela a pokouší řešit jinými cestami, ale ukazuje se, že to k cíli nevede. Může se tak stát, že „do roka a do dne“ (nebo podobného údobí v budoucnosti) se BlackBerry stane další Androidovou firmou, přičemž se bude odlišovat tím, že pro tuto majoritní platformu bude tvořit své pověstné bussinesové a bezpečnostní aplikace a vrstvy. Tedy že na Android přenese to, co produkty BlackBerry činí produkty BlackBerry. Ostatně už nyní jsou Enterprise Servery od BlackBerry kompatibilní s Androidem i iOS.
Mobilní telefon BlackBerry Priv, Android s výsuvnou QWERTY klávesnicí tak v novém světle vypadá spíše jako průzkum firmy na novém trhu, sondování jak se případně chytne či nechytne. Priv v jeho názvu dle Johna Chena znamená privacy a privilege.
No,se vším soucitem ke spokojeným a šťastným uživatelům platformy BlackBerry (10) tohle vypadá jako hodně uvěřitelná cesta. Nechci se dnes pouštět do roviny spekulací, ale je možné, že se po ní BlackBerry opravdu vydá. A kdo ví, pokud se z ní jednoho dne stane dodavatel bezpečnostních prvků pro Android, možná třeba Samsung či sám Google usoudí, že tuhle firmu se mu vyplatí koupit.
Stihne platformu BlackBerry osud platformy Symbian, tedy pozice vzpomínky na dobu (dávno) minulou?