Blíží se konec internetové nestrannosti (svobody)?
Tito poskytovatelé připojení ale v poslední době stále více volají po tom, aby se i poskytovatelé obsahu nějak o náklady na síť dělili, zvláště, když její zatížení se každý rok zvyšuje o více než 50 %, což se dá v poslední době přičíst na vrub hlavně on-line videu. Účtování za rychlé linky by mohlo být jedním z řešení, ale je tu strašák v podobě FCC, který na síťovou neutralitou dohlíží (mimo jiné).
Abychom nezpůsobili hned na začátku nějaké nedorozumění: ono ani tak nejde o to, že si ta či ona firma může pro své servery koupit rychlejší linku, což je docela normální, jako spíše o to, že by si nyní mohly firmy kupovat „přednost v řadě“ na zpracování průtoku svých dat sítí poskytovatele. To by např. mohlo znamenat, že server se 100Mbitovou linkou by při zaplacení většího „všimného“ mohl být pro koncového uživatele v konečném důsledku svižnější než server s 200Mbitovou linkou, jehož provozovatel „všimné“ nezaplatil vůbec.
Podaří-li se Google tento průlom, stane se internet místem, kde bohaté firmy dostanou rychlejší připojení a snadnější přístup k webu než ty méně movité, namítají zastánci internetové nestrannosti, je to také omezení konkurence. Už dříve AT&T a Verizon přišly s myšlenkou vytvořit rychlý internet a za jeho použití účtovat nějaké poplatky i když dodaly, že internetové firmy by ho mohly používat zdarma. Proti tomu se okamžitě jako jeden muž postavily Google, Microsoft, Amazon a další a začaly boj za „záchranu internetu“. Mnozí upozorňovali, že by to byl konec svobody projevu a také kontrola nad obsahem, kdyby už nevítězila popularita webu, ale jeho možnosti připojení, což se pak ještě násobí, když je poskytovatel připojení zároveň i poskytovatel obsahu.
Microsoft už v roce 2006 před Kongresem upozorňoval, že internetová nestrannost je úzce spjata s tím, jak dlouho budou USA světovou jedničkou na internetu, nyní ale obrací o 180 stupňů, když přichází s prohlášením: „Síťová nestrannost je cesta, po které již nehodlá (naše) společnost nadále kráčet.“ Obrat nastal poté, co Microsoft dodal pro AT&T software pro poskytování televizního signálu po internetu, ale jejich tiskový mluvčí odmítl komentovat, zda to spolu souvisí. S AT&T uzavřelo partnerství i Yahoo! a k internetové nestrannosti má nyní (prý) za úkol zaujímat neutrální stanovisko.
Ve věci internetové svobody se v USA něco děje a něco nám říká, že si ještě hořce připomeneme slova Baracka Obamy, které pronesl před rokem k zaměstnancům Google v kalifornském Moutain View: „Internet je snad nejotevřenější síť v historii a my ji takovou musíme udržet.“ FCC totiž AT&T uložila v roce 2006 při koupi Bell South odložit na 30 měsíců plány pro rychlé linky a toto nařízení vyprší v polovině příštího roku. Demokraté také na začátek roku 2009 připravují pro síťovou nestrannost novou legislativu a nový šéf FCC by jí mohl od firem tvrději vyžadoval. Nicméně Richard Whitt z Google říká, že jejich návrh tuto nestrannost neporušuje. Lobby stojící za snahou „přehodnotit“ síťovou nestrannost je opravdu velmi silná a především hodně bohatá ...