Blíží se Serial SCSI
Velké množství firem, které tvoří Serial ATA consortium, vytvořilo sdružení, které má za cíl vytvořit specifikaci Serial SCSI a dotáhnout toto nové rozhraní do provozuschopného stavu. Mezi členy této skupiny (oficálně se jmenuje Serial Attached SCSI Working Group) patří velcí výrobci pevných disků Seagate, Matrox a IBM společně s tvůrci chipsetů LSI Logic a Compaq. Mimo to mají podporu i dalších firem, jako například Western Digital, Adaptec, Fujitsu, Hitachi, QLogic a ServerWorks, což je dceřinná společnost Broadcomu.
Nejprve si pojďme říci, jestli vůbec Serial SCSI je zapotřebí, když bude Serial ATA. Současné nejrychlejší SCSI řadiče dokáží přenášet data rychlostí 320 MB/s (na jednom kanále). Budoucí Serial ATA dokáží 1.5 Gb/s. Pokud převedeme obě hodnoty na stejné jednotky, tak SCSI dnes dokáže 2.5 Gb/s, kdežto příchozí Serial ATA "jen" 1.5 Gb/s. Zdá se tedy, že Serial ATA nebude z hlediska rychlosti dostačovat. Jenže, nelze brát v potaz jen čísla bez zbytku technologie. Zatímco na jeden kabel u SCSI připojíte více disků, na jeden kabel u Serial ATA připojíte jen jeden disk (nebo obecně zařízení, ale disky jsou nejpoužívanější, tak se jich budu u popisu držet).
Vezměme hypoteticky situaci, že máme disky schopné přenášet data 100 MB/s (800 Mb/s). U SCSI po při připojení čtyř disků najednou může vzniknout problém: pokud budete číst ze všech disků současně, nebude už sběrnice stíhat. Kdežto u Serial ATA, protože jsou kanály odděleny, není (teoreticky) problém stíhat jakékoliv množství disků, pokud se přenosová rychlost jednoho disku nevyšplhá nad propustnost jednoho kanálu (1.5 Gb/s). Samozřejmě za předpokladu, že máte dostatečné množství kanálů. První inkarnace Serial ATA tedy bude dostačovat diskům, které budou mít přenosové rychlosti cca do 150 MB/s (1.2 Gb/s - je nutné nechat nějakou rezervu).
Z předchozího odstavce by se mohlo zdát, že Serial SCSI je nadbytečné. Disky ještě nemají takové rychlosti, aby jim limit Serial ATA začal vadit a až taková doba nastane, lze přijít s druhou inkarnací Serial ATA, která už zase bude mít rychlejší přenosové rychlosti. Tak proč tedy Serial SCSI? Zástupci konsorcia navrhující Serial SCSI tvrdí, že součástí standardu bude už i podpora RAID polí a možnost zabudovat paměť do disků.
Ani jedno mi nepřijde jako dostatečné zdůvodnění existence tohoto standardu. RAID pole existují i na IDE řadičích a určitě nebude problém je vytvořit i se Serial ATA. A paměť na discích pamatující-si data, které server pravděpodobně bude chtít? Tomu se dnes říká cache a prakticky každý disk ji má. IDE i SCSI. Nelze předpokládat, že s příchodem Serial ATA se do disků pro toto rozhraní přestane cache používat. Proto nechápu, jaká je to extra výhoda u Serial SCSI. Prozatím mne napadá jen jeden důvod existence tohoto standardu: je poměrně dobře známé, že SCSI je drahé, ale rychlé řešení především pro servery, kdežto IDE je levné pro klasické počítače. Díky tomuto rozhraní by tato vlastnost mohla platit nadále.
Jako perličku bych ještě uvedl, že se mi podařilo nalézt text od sdružení stojícím za Serial ATA (tedy od firem, z nichž většina nyní chce vytvořit Serial SCSI) a v něm se píše, že Serial ATA bude časem směřovat i do enterprise systémů, do kterých klasické ATA nikdy neproniklo.
No, nebudu soudit příliš brzo, zatím o tomto standardu není známo téměř nic. Známo je však datum, kdy se mají první Serial SCSI produkty dostat do světa. Ten je stanoven na rok 2004. V tu dobu už bude velmi pravděpodobně za dveřmi, ne-li dokonce v praxi, druhá verze Serial ATA. Uvidíme, jak se poperou o místo na slunci.
PS: Všimněte si, jak se postupně všechny sběrnice přiklání k sériovému řešení. 3GIO (nástupce PCI) je sériový, FireWire i USB také a u Serial ATA a Serial SCSI je to zřejmé už z názvu.
Diskuse ke článku Blíží se Serial SCSI