Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Broadcom nabídl za Qualcomm rekordních 130 miliard dolarů

Qualcomm Snapdragon 800 logo 1
Možná se schyluje k největšímu obchodu v historii IT a možná k největšímu obchodu vůbec. Broadcom nabídl za firmu Qualcomm v přepočtu téměř 3 bilióny Kč.

Ani jednu asi netřeba představovat. Broacom je jedním z největších výrobců obrovského spektra různých čipů, Qualcomm je zase světová jednička v návrhu ARM SoC (a další čipů typu LTE / 5G apod) a výrobě těchto čipů u partnerů. Spojením obou by vznikl extrémně silný hráč na procesorovém, resp. čipovém trhu, před kterým by se měl mít na pozoru nejen někdo jako Samsung, ale i velikán kalibru Intelu.

Částka 130 miliard dolarů je obří. Ve srovnání s 67 miliardami, které předloni dal Dell za EMC, je fakticky dvojnásobná. Jde o hodnotu posazenou 30 % nad aktuální cenu společnosti, což je obvyklá praxe.

Otázkou je, zdali toto má šanci projít přes antimonopolní úřady, nicméně předpokládejme, že to má Broadcom promyšlené. Jiná věc je, zdali na to Qualcomm kývne.

Akcie obou firem na zprávu zareagovaly růstem. Samotný Broadcom byl nedávno odkoupen signapurskou firmou Avago za 37 miliard dolarů. Společná spojená firma vystupující pod označením Broadcom přišla s presidentem USA Donaldem Trumpem s prohlášením, že přesune svoji centrálu do Delavare, USA.

Pokud by se obchod uskutečnil, nově vzniklý podnik by byl třetím největším hráčem na čipovém poli po Intelu a Samsungu. Jistě by se také posílila vyjednávací pozice nového gigantu v oblasti patentů.

Tagy: 
Zdroje: 

David "David Ježek" Ježek

Bývalý zdejší redaktor (2005-2017), nyní diskusní rejpal.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Broadcom nabídl za Qualcomm rekordních 130 miliard dolarů

Úterý, 7 Listopad 2017 - 08:33 | xvasek | Vždycky, když vidím nějaké takové absurdní číslo...

Zobrazit diskusi