Bush schválil nový protipirátský zákon
Prezident Bush minulé pondělí podepsal nový zákon (tzv. „PRO-IP Act“), kterým kromě zpřísnění trestů zakládá novou instituci na ochranu autorských práv zodpovídající se přímo prezidentovi. To se nelíbí zejména tamnímu ministerstvu spravedlnosti, které tvrdí, že to podkopává jeho autoritu, ačkoli to dává jemu a také FBI více možností v boji proti porušování autorských práv. Kritici se také připojují s tím, že zákon je už příliš přísný a že jím mohou být nepřiměřeně postiženi i nevinní. Kdo si naopak mne ruce, jsou společnosti zastupující hudební a filmový byznys, tedy RIAA a MPAA, a také americká obchodní komora.
„Tím, že se stává zákonem, dává PRO-IP Act jasný signál všem kriminálníkům v oblasti intelektuálního vlastnictví, že Spojené státy půjdou ještě dál ve snaze ochránit americký pokrok,“ říká šéf americké obchodní komory Tom Donohue. Podle této organizace prý stojí padělání a ono tzv. „pirátství“ Spojené státy zhruba 250 miliard dolarů ročně. Rick Cotton, vrchní právní zástupce společnosti NBC Universal říká, že tento zákon dává tvůrcům hudby a filmů do rukou více nástrojů v boji proti obrovské vlně pirátů a padělatelů čehokoliv, od zdravotnických zařízení přes autodíly až po média, přičemž má na mysli zejména organizovaný zločin. „To je podstata toho, o čem je řeč, to není o náctiletých,“ uvádí doslova a dodává, že už ani nečekal, že Bush ještě stihne před svým ochodem v lednu schválit tento zákon.
Advokátní skupina Public Knowledge nicméně namítá, že přísnost tohoto zákona omezuje také možnosti volného (férového) užití (v angličtině se říká „fair use“). Její mluvčí Art Brodsky tvrdí, že filmový a hudební byznys měl již nyní dost pák na potírání porušování autorských práv a že tento nový zákon je zbytečný.