Canon EOS-1D C: Pokud to se 4K videem myslíte vážně
Možná si vzpomenete, že jsme řadu C zmínili v souvislosti s uvedením EOS C300, nativního full-HD video-fotoaparátu. Jeho hlavní devizou byl právě (8,29MPix) snímač uzpůsobený pro HD rozlišení, takže pro video byla využita celá jeho plocha (nikoli jen vybrané řádky nebo skupiny pixelů, jako je tomu u konzumních zařízení), aby nedocházelo ke vzniku výrazného aliasingu a moaré.
Canon EOS-1D C
EOS-1D C míří trochu jiným směrem, jeho hlavní devizou není podpora full-HD videa (i když to samozřejmě umí také, k čemuž se za moment vrátíme), ale 4K video. To je implementováno v rozlišení 4096×2160. Jak: Zrcadlovka nese full-frame (36×24 mm) snímač o využitelném rozlišení 18,1 MPix. Pro 4K video je použitý crop, konkrétně APS-H, respektive jeho širokoúhlá varianta. Tím se z plochy snímače využije zhruba 1/2 (pozor, neplést s crop faktorem, kde nejde o plochu, ale úhlopříčku), přičemž 4K rozlišení odpovídá právě 9 MPix.
Canon EOS-1D C - zepředu a zezadu
Tím jsme doma: Canon v případě EOS-1D C nepoužívá systém, jako u EOS C300, kde ze 4 barevných subpixelů bayerovy masky (R-G-B-G v matici 2×2) vzniká 1 výstupní pixel, ale využívá standardního bayerovského přístupu, kdy je každý barevný subpixel doplněn chybějícími dvěma barevnými hodnotami (které jsou dopočtené, respektive odhadnuté na základě dat okolních subpixelů). Přístup ve stylu EOS C300 tentokrát ani použít nelze, protože by snímač musel podporovat 4× vyšší rozlišení, než je pro výstup třeba, tedy 36 megapixelů. Větší problém než samotné rozlišení by zřejmě byla elektronika, která by rovněž musela být schopna zpracovat 4× více dat.
Canon EOS-1D C - zleva a zprava
Jak jste jistě zaregistrovali, EOS-1D C vypadá jako by z oka vypadl 1D X - prý jde ale pouze o využití osvědčené ergonomie, zatímco vnitřní výbava je poměrně odlišná (takže nejde pouze o 1D X s firmwarem doplněným o 4K video). Canon zdůraznil především mnohem větší důraz na chlazení, které musí zajistit odvod tepla při snímání dlouhých 4K videosekvencí bez přestávky. Co se fotografování týče, jsou možnosti velmi blízké s 1D X (zda i 1D C obsahuje pomocný procesor Digic 4 specifikace neuvádějí).
Vraťme se ještě k videu. 1D C podporuje formáty s ohledem na potřeby filmařů. Pro rozlišení 4K (24 FPS) i 1080p je podporována MJPEG komprese. HDMI výstup umí YCbCr 4:2:2 výstup v nekomprimované podobě při rozlišení 1080p. Aby bylo možné snadno střihat a spojovat video z obou těl (míněno 1D C i C300), zvládají obě formát Canon Log Gamma (výstup s nízkým kontrastem a vysokým dynamickým rozsahem určený pro další zpracování).
Samozřejmě zůstal zachován EF bajonet, takže krom videoobjektivů může fotograf či kameraman používat jakoukoli optiku pro systém EOS. To neznamená pouze firemní skla, ale také výrobky ostatních značek - od běžných alternativních výrobců fotooptiky až po portfolio společnosti Zeiss, které se (vcelku prozíravě) před dvěma lety rozrostlo o profesionální řadu videoobjektivů s bajonety Canon a Nikon.
Canon EOS-1D C bude dostupný v říjnu letošního roku za cenu, kterou ještě výrobce upřesní - předběžně máme počítat zhruba s €10 000, tedy asi čtvrt miliónem korun.