Canon představil EOS 650D s revolucí v ostření
EOS 650D v žádném případě není nástupcem modelu 600D, spíše se oba budou na trhu doplňovat, přičemž 650D míří na jiné zákazníky.
EOS 650D totiž dostal do vínku nový autofocusový systém, kdy je schopen ostřit klasicky pomocí detekce změn fáze AF senzory přímo v CMOS snímači a jemně doostřovat pomocí kontrastního AF algoritmu. Podobný princip (AF senzory přímo na snímači) využívá třeba Nikon 1 a rozhodně se jedná o „must have“ technologii pro ty, kdož pracují více v LiveView režimu - tedy zejména ty, kdož chtějí se zrcadlovkou točit video.
Když už jsme zmínili snímač, tak vězte, že Canon se ani u EOSu 650D neutrhl ze řetězu a „nenechal zblbnout“ 24megapixelovou konkurencí (Sony, Nikon a patrně do konce roku i Pentax) a nadále setrvává u svých 18 Mpix (Canon používá menší 1,6× crop snímače, oproti 1,5× APS-C u Sony/Nikon/Pentax by jeho snímač byl v hustotě snímacích bodů ekvivalentní ~19,9 Mpix). 18Mpix APS-C snímačů se Canon drží od modelu EOS 7D uvedeného na trh před téměř 3 lety. Poslední zajímavou modifikací je astrofotografický EOS 60Da.
Ale zpět ke snímači. Ten je sice stále CMOS, stále 18 Mpix, ale hybridní - snímač vedle bodů pro snímání obrazu obsahuje i AF body, pročež nemusí při LiveView či záznamu videa spoléhat na principelně pomalejší ostření vyhodnocováním kontrastu. Canon také opět zapracoval na AF algoritmech, které jsou u něj tradičně vynikající, takže tělo opět lépe zvládá i sledování objektů, a to i přesto, že používá tento nový AF systém, kdy AF senzory jsou součástí vlastního CMOS čipu a řídí rychlé prvotní ostření následované jemným doostřením pomocí kontrastního systému (který už jistě od phase-change AF ví, na jakou stranu má ostřícím motorkem točit). Celkem má k dispozici sice jen 9 AF bodů, ale všechny jsou křížové, centrální pak F2.8 (jako u EOS 60D).
Pro video je na těle přímo přepínač společný s ON/OFF. LCD má opět úhlopříčku 3 palce a 1040k bodů plus výklopnou konstrukci, ale navíc je dotykové s kapacitním systémem (tedy s podporou multitouch gest) - opět další sympatické vylepšení. Oproti 600D povýšil integrovaný mikrofon z mono na stereo (dále nechybí Mic-in).
Schopnosti snímače se oproti dosavadním tělům nijak nemění, rozsah citlivostí je mezi 100 a 12 800 s možností jít na 25 600. O zpracování se stará aktuálně nejnovější procesor DIGIC 5 poskytující 14bit RAWy. Rychlost snímání je max. 5 fps.
Tělo zachytává video až do 1920×1080p. Nový hybridní AF systém doprovází nově objektivy s velice tichým STM ostřením (pomocí krokového motorku), které narozdíl od superrychlého USM provádí ostření pomaleji/plynuleji, což je pro video vhodnější než skokové rychlé změny zaostření, které dávají USM objektivy. Je mezi nimi stabilizovaný setový EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM a také nový pancake EF 40mm f/2.8 STM.
Závěrka nabízí časy 1/4000 až 30 sec + bulb, kompenzace expozice je možná o ±5 eV s 1/2 či 1/3 krokem, hledáček je pentamirrorový s 95% pokrytím a 0,85× zvětšením. Délka videozáznamu je omezena velikostí 4 GB, resp. délkou 29 minut 59 sekund (také vás ta EU byrokracie se*e?), záznam probíhá do H.264/MOV s LPCM zvukem. V případě potřeby vyšší výdrže bez přehazování akumulátoru je zde grip BG-E8. Synchronizace blesku sahá k 1/200 mezi. Tělo si rozumí s SD kartami až po SDXC, včetně UHS-I (+ kompatibilní s Eye-Fi). Výdrž s dodávaným akumulátorem LP-E8 dosahuje až 440 snímků při 23 °C, resp. 400 snímků při 0° C (dle testů CIPA).
Celkově se nám Canon EOS 650D velmi líbí. Zejména inovovaný snímač s AF přímo na sobě je rozhodně výrazným krokem vpřed a doufejme, že se časem stane standardem. Třešničky na dortu jako dotykový displej se zaostřováním či přímo focením pouhým ťuknutím prstem na danou oblast snímku, či stereo mikrofon a konektor pro externí, to vše dělá s 650D velmi zajímavý přístroj. Tomu je samozřejmě adekvátní cena, která začíná lehce nad 20 000 Kč za tělo, případně 23 000 Kč za kit s tradičním objektivem 18-55mm/F3.5-5.6 IS II.
tisková zpráva Canon