Canon uvedl EOS 60Da - speciální D-SLR pro astrofotografii
Rozdíl je víceméně stejný jako mezi 20D a 20Da. Z běžné zrcadlovky vyrobíte astrofotografickou tak, že použijete upravený infračervený filtr (v případě 60Da ji činí oproti 60D až 3× citlivější na dané spektrum) a trochu jinak pojatý snímač - vyvážený pro citlivost na „alfa vodík“, též uváděno jako H-alfa. O co jde?
Inu, H-alfa je emisní oblast vodíku na vlnové délce 656,28 nm, tedy v červené oblasti spektra, kde vodík „září jako maják“ při přechodu z třetí do druhé nejnižší energetické hladiny. Co lze takto získat za snímky, ukazuje následující fotografie Slunce touto metodou pořízená:
Běžné snímače tuto oblast spektra neberou tak výrazně v potaz, jak by pro focení hvězd a jiných astronomických objektů a jevů bylo potřeba, snímače v přístrojích, mezi něž se EOS 60Da řadí, jsou pro zachytávání signálu o této vlnové délce uzpůsobeny, nebo chcete-li, nakalibrovány. Kromě hvězd se to týká třeba také mlhovin, asi nejvděčnějších kosmických objektů z hlediska astrofotografa.
Canon EOS 60Da představuje proti stařičkému modelu 20Da výrazný pokrok. Místo tehdejšího 8,2Mpix snímače s citlivostí 100 až 1 600 je zde 18Mpix podporující až citlivost 6 400. Když si porovnáme model 60Da s běžnými zrcadlovkami, tedy např. 60D, pak musíme zmínit vylepšený filtr blokující infračervené světlo, který stojí za schopností zachytávat právě H-alfa oblast a jí podobné s o 20 % větší efektivitou, která vyústí v lepší fotografie objektů zářících na této vlnové délce.
U Canonu se můžeme spolehnout na další příjemné vlastnosti v čele s 1 040k-bodovým 3,0palcovým výklopným displejem (který nekoliduje s uchyceními na stativ) a možností ovládat kameru z počítače. Za pomoci kabelu AVC-DC400ST lze foťák v režimu LiveView připojit přímo na nějakou TV (nic překvapivého, to jen konstatujeme), foťák dále podporuje silent shooting, tedy tichý chod závěrky, který má navíc výrazně nižší vibrace (jak moc je toto klíčové pro astrofotografii, snad rozebírat nemusíme). S modelem EOS 60Da pak Canon rovnou dodává i napájecí AC adaptér, což je s ohledem na typicky noční mnohahodinové dýchánky někde v přírodě velmi fajn (přes tento adaptér lze foťák napájet z jiných zdrojů elektrické energie).
EOS 60Da míří na trh s cenovkou 1 499 dolarů, tedy v přepočtu za 28 000 Kč (klasický EOS 60D se u nás prodává s cenovkou zhruba 22 000 Kč). Dostupný bude v průběhu tohoto měsíce. Jinak než se zeptáte v diskusi, tak tentokrát nebudeme považovat 1,6× crop APS-C snímače Canon za negativum, pro astrofotgrafii to naopak lze považovat za kladnou vlastnost :-).