Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Část komunity chce fork Unity8 a pokračování projektu Mir

Kdo čekal, že s oznámením konce vývoje Unity8 a Miru v Canonicalu skončí tyto projekty, může čekat dál. Mnozí vývojáří chtějí pokračovat, takže Unity a Miru se možná hned tak nezbavíme.

Tak předně je tu jistý Marius Gripsgård. Ten je znám iniciativou UBports, která se snaží portovat Ubuntu Touch na tolik zařízení, na kolik to vůbec jde. Právě on hodlá ve vývoji Unity 8 a také Ubuntu Touch pokračovat. Jak ale dodává, bude to těžké. Uvidíme v nadcházejících týdnech.

Separátně byl také založen web unity8.org, kde je v tuto chvíli fork kódu Unity 8 jako takový. Moc dalších informací ale není.

Kromě toho se ale řeší, co bude s Mirem. K věci vydal své prohlášení Alan Griffiths, který na Miru v Canonicalu pracoval. Podle něj není nutné, aby sen o plné konvergenci Ubuntu skrze celé spektrum zařízení a přístrojů skončil s tímto novým ohlášením Marka Shuttlewortha. Sám hodlá do pokračování vložit něco svého času. Dodává hlavně, že by vývojáři neměli moc doufat, že bude stačit Unity 8 překlopit na Wayland. Tyhle dva projekty (Unity 8 a Mir) jsou značně propojené a spíše bude vhodné hledat cesty komunikace mezi Waylandem a Mirem.

První z možností, kterou Adam osobně doporučuje, je přidání podpory Waylandových klientů do knihovny libmirserver. Tím by se zajistilo, že na Miru vedle s Mirem počítajících desktopů a aplikací (Unity 8 atd.) pojedou i s Waylandem pracující věci. Technicky tedy navrhuje učinit z Miru něco, čehož Wayland server bude podmnožinou.

Druhou možností je cesta opačná, tedy překlopení QtMir/MirAL do podoby běžící na Waylandu. Pak by ale bylo potřeba přepsat Unity 8 a zahodit původní Mir. Tak uvidíme.

Tagy: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Část komunity chce fork Unity8 a pokračování projektu Mir

Sobota, 15 Duben 2017 - 12:06 | peliculiar | Nejvíc mě štve to zaříznutí snahy o jedno...
Čtvrtek, 13 Duben 2017 - 00:48 | k3dAR | hlavne Canonical puvodne uvazoval o Waylandu...
Úterý, 11 Duben 2017 - 22:24 | RedMaX | No pockej, ale je mozny, ze by museli Wayland...
Úterý, 11 Duben 2017 - 17:19 | Zlomená Haksna | Ja bych sel do Waylandu. Tady opravdu nema cenu...
Úterý, 11 Duben 2017 - 15:20 | RedMaX | Pral bych si, aby pokracoval jak Mir tak Unity8,...

Zobrazit diskusi