Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

CD-R server se změní na diit.cz - Deep in IT

diit.cz pojídá CD-R server
Nevěříte? Pokud jste nás četli prvního dubna, ani se vám nedivíme, tentokrát to ale myslíme vážně…

Letos prvního dubna jsme totiž na vás, naše čtenáře, „narafičili“ drobný vtípek, když jsme dost okatě předstírali, že se měníme na diit server. Vtípek vyšel skoro dokonale, kdosi se chytil na lep a doménu si zaregistroval a kdyby nám tenkrát nezazlobil server a nezvolili jsme nevhodná slova, bylo by vše úplně v pořádku. Nakonec „co jsme si, to jsme si“ a doménu nám nakonec naše „oběť“ předala, zatímco my už věděli, co s ní uděláme, tedy s tou doménou (oběť jste si „zlynčovali“ sami v diskuzi). Byl to takový další ze série nápadů a i tentokrát jsme ho zrealizovali. Narychlo (až spontánně) spíchnuté logo se nám zalíbilo, doména se nám líbila už když jsme ji vymysleli a byla by docela škoda ji nějak rozumně nevyužít, takže jsme se rozhodli ji použít pro projekt „CD-R serveru nové generace“.

Starý CD-R server na Web archive

Vám, čtenářům CD-R serveru, určitě nemusíme nijak složitě vysvětlovat, že vypalovací „cédéčka“ (tedy CD-R/RW) jsou už skoro mrtvou záležitostí, když už na něco data vypalujeme, je to DVD a nakonec už tu máme i Blu-ray, což je formát, kterému sice zrovna dvakrát nefandíte, ale prostě je tu a tak je jasné, že CD-R server už je přeci jen trošku fosilní pojem. On se ten úpadek zájmu však netýká jen CD-R médií, ale vypalování obecně. Když CD-R server před více než deseti lety vznikl a 18. prosince 1998 byly žhavými novinkami Ricoh MP7400A a Yamaha CDRW4416S, bylo jednak o vypalování co psát a server se věnoval snad téměř výhradně jemu (a dále „sám sobě“ ;-). Vůbec první recenze vypalovačky se na stránkách CD-R serveru objevila skoro o rok později, 19. listopadu 1999, byl to Plextor PX-W 8432T (IDE) za téměř 11 000 Kč a sami se můžete podívat, jaké recenze tenkrát byly. Neměřila se kvalita zápisu, nezjišťovaly se žádné další podrobnosti, pouze kvalita grabování audio CD a jak „pěkná“ je křivka čtení média. Nicméně současnost je taková, že ačkoli děláme recenze podstatně podrobněji, za letošní rok jsme udělali stejné množství recenzí vypalovaček jako právě v roce 1999, kdy jsme s nimi začali. Loni jich bylo deset, letos dvě. To je jasný signál, že ono vypalování máme už jen v názvu.

Novinky na CD-R serveru: leden 1999

Příčin je několik, ale ten prapůvod je na začátku tohoto milénia. Už dříve jsme sem tam zabrousili do jiné oblasti než vypalování, ale to spíše jen z důvodu, že jsme si prostě nemohli pomoci a o dané věci jsme zkrátka chtěli dát vědět. Začali jsme psát o zajímavých soudních tahanicích, přidali jsme pevné disky (od 31. listopadu 2000 jsme oficiálně „eseróčko“), trochu zabrousili do digitálního videa, v roce 2001 už jsme opatrně oťukávali i další hardware s vypalováním nesouvisející a od roku 2002 se u nás již celkem běžně píše i o základních deskách, procesorech, čipsetech, atd. To už také začali balit svá fidlátka výrobci vypalovaček, trh začal řídnout a zájem o vypalování s ním. Bylo jasné, že psát pouze o vypalování nás neuživí. Dnes už můžeme celkem spolehlivě říci, že nás naše kořeny brzdí a ujíždí nám vlak.

Když jsme začali psát o všem možném, co se týká IT, byly už na českém internetu podobným způsobem zaměřené servery a dlužno dodat, že svou práci odváděly a stále odvádějí dobře. Jejich počet se také od té doby trochu rozrostl, jenže my pořád s sebou vláčíme tu kouli s nápisem „CD-R server“, zatímco o vypalování už píšeme spíše „z povinnosti“. Pravda je taková, že už dávno nejsme „server zaměřený na vypalování“, ono ostatně ani není o co stát, vypalovat dnes dovede i cvičená opice a s příchodem systému Windows 7 už v podstatě ani nebudete potřebovat na běžné vypalování dat žádný další software. Prostě už není o čem, není kam jít dál, je třeba tu kouli utrhnout a začít žít nový život. Jsme si vědomi toho, že možná ztratíme pár skalních příznivců, kteří vždy dlouho a trpělivě čekali na to, až zase CD-R server napíše něco o vypalování, ale je potřeba se postavit realitě čelem a uznat, že touto cestou se dál jít nedá, protože je slepá. Co se týče vypalování, už opravdu není o čem psát a že vás neberou ani blízké technologie, dokazuje mizerná čtenost jinak technicky výborného článku o holografii, kterou předčí i kdejaká jednostránková zmínka o Windows. Pokud by chtěl někdo provozovat server specializovaný na vypalování jen proto, že ten náš zaniká, pak mu každopádně popřejeme hodně, ale opravdu hodně štěstí a upřímně bychom se divili, kdyby se z toho uživil. Máme dokonce pocit, že to už někdo zkusil a velice brzy se vydal na stejnou dráhu, po níž nyní kráčíme my: píšeme o všem možném, ale v nadpisu máme cosi o zaměření na vypalování.

A co tedy bude dál? To záleží v nemalé míře na vás, protože my toho oproti současnosti zase až tak moc měnit nechceme, budeme nadále pokračovat ve „starém dobrém CDRku“, jen pod novou doménou, redakčním systémem a železem. Nadále hodláme psát o všem možném z oboru, případně ještě náš záběr rozšíříme podle toho, co se bude objevovat za technologie, ale nikoli za každou cenu, prostě „pokud to půjde“. Dosavadní praxe ukazuje, že to jde a má to u drtivé většiny z vás úspěch. Téma vypalování samozřejmě neopouštíme ze dne na den a definitivně, pokud se v této oblasti něco zajímavého šustne, napíšeme o tom stejně, jako bychom o tom psali dnes, ale faktem je, že už asi nebudeme psát o vypalování jen proto, abychom o vypalování něco napsali. Jméno Deep in IT jsme zvolili (kromě té taškařice s doménou) proto, že si myslíme, že se umíme „v IT“ povrtat hodně „hluboko“. To například neznamená recenze hardwaru formou proklepnutí tunou softwaru, ale snahu najít na testovaném objektu něco zajímavého, něco, co není na první pohled vidět, něco, co je ukryto „hlouběji“ v jeho útrobách, pod pokličkou (a pochopitelně o tom napsat). Jistě jste si všimli, že se např. snažíme rozebírat i dost těžko rozebratelné věci (ne vždy se to samozřejmě povede a ne vždy také dostaneme od zapůjčitele povolení porušit záruční plomby, ale snahu máme, protože jsme všetečkové a zajímají nás podrobnosti, co proč a jak funguje ;-), ale určitě bychom nechtěli zůstat jen u toho.

Se změnou identity souvisí i nový design webu a vlastně i jiné železo, které jej bude pohánět. Nový web je ve fázi, kdy už toho hodně funguje, ale ještě je potřeba nemálo věcí dodělat, než to spustíme naostro - po letech totiž opouštíme FreeBSD a Apache server a přecházíme pod bedra Debian Linuxu s lighttpd a novou administraci, která ten náš zaběhlý zvyk (zvaný „zrezivělá železná košile“) konečně provětrá. Z nového designu máme trochu vítr, protože to bude nejzásadnější změna od dob, kdy máme stávající vzhled a redakční systém (což je jen tak mimochodem od 1. prosince 2000, tedy už více než 8,5 roku). Vlastně je to nejzásadnější změna od dob existence CD-R serveru. Naší snahou nebylo to všechno úplně překopat, ale zase to nemohlo zůstat ve stavu výrazně podobném současnosti, takže jsme se pokusili o takový kompromis, který bude zvýrazňovat a upřednostňovat to, co si myslíme, že by být zvýrazněno a upřednostněno mělo a nemělo by ujít vaší pozornosti i v situaci, kdy k nám nechodíte denně. Novinky budou nadále na hlavní straně zabírat nejvíce prostoru (zde se nic nemění, nebojte), nejnovější recenze budou více viditelné a konečně také přibudou na serveru naše blogy, kam budeme nepravidelně psát … ještě ani pořádně nevíme co, ale ono se určitě něco najde, jinak bychom to nedělali ;-).

Každopádně je potřeba si ujasnit jednu věc: CD-R server se sice změní na Deep in IT, ale pořád to budeme my, pořád to bude tentýž styl psaní, na který jste u nás zvyklí, pořád to bude v podstatě stejný obsah. Pevně doufáme, že pokud se u nás cítíte „jako ve vaší oblíbené putyce“, že přijmete fakt, že jsme jen „zgruntu vymalovali“ a „na dveře dali trefnější ceduli“. Zbytek, včetně „chlastu a barmanů“, zůstává.

Náhled diit.cz - Deep in IT (betaverze)

Na závěr ještě pár technických drobností: plánujeme, že tato změna nastane v průběhu měsíce září. Může se samozřejmě něco zvrtnout, ale září je na 99 %, jen ještě přesně nevíme, kdy (na 50 % už příští týden, tento ještě asi ne). Dále hodláme zcela zrušit dobrovolné předplatné. Pokud jste si nás předplatili v nedávné době (tedy předplatné vám ještě platí) a cítíte, že jsme vás tímto způsobem o něco připravili, neváhejte a dejte nám vědět, že chcete peníze vrátit a my vám samozřejmě vyhovíme, protože nás to opravdu, ale opravdu nemá šanci nijak zruinovat :-) (je vás totiž nyní přesně 19). To je od nás pro tuto chvíli vše, další podrobnosti se dozvíte, až zase nějaké budeme vědět ;-).

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku CD-R server se změní na diit.cz - Deep in IT

Středa, 30 Září 2009 - 12:38 | WIFT | >> Franklin: Řeknu to takhle:...
Středa, 30 Září 2009 - 10:43 | Franklin | Září je na 99%. Tož držím palce, ať to vyjde :-)
Úterý, 8 Září 2009 - 11:13 | Anonym | Docela mě baví utkvělá představa, že nedostatek...
Pondělí, 7 Září 2009 - 19:16 | Anonym | http://www.diit.cz/ Authentification required:...
Pondělí, 7 Září 2009 - 17:37 | WIFT | >> grjer56: Odpověděl bych asi...
Pondělí, 7 Září 2009 - 14:48 | Josh Marvin | když se nad tím zamyslím dneska, tak mi to přijde...
Pondělí, 7 Září 2009 - 00:45 | Shafa | Vsecko je to jen plkani, jako kdyz se tuzemsky...
Neděle, 6 Září 2009 - 14:10 | DRK | Prijde mi cela ta akce jako velka chyba. 1. Pokud...
Neděle, 6 Září 2009 - 13:43 | Anonym | Značka je majetek, jen blázen se ji dobrovolně...
Sobota, 5 Září 2009 - 23:44 | Anonym | David Ježek, Martin, Wift a spol.: pokud nesmysl...

Zobrazit diskusi