CDDB FreeDB
Základním rozdílem mezi CDDB a FreeDB je cena. FreeDB je úplně zadarmo, pro jakékoliv použití, kdežto CDDB je za peníze. Tedy platit musí vývojáři programů, kteří za tento program něco mají. Jde to až tak daleko, že píšete-li shareware, také musíte za užívání CDDB svým programem zaplatit. Jednotliví uživatelé za přístup k CDDB platit nemusí. FreeDB má ještě jednu podstatnou výhodu: lze si stáhnout offline verzi FreeDB na disk a tu potom používat v případě, že nejste připojeni na Internet.
Když přišla na svět CDDB, byla spousta lidí velmi potěšena. Byla přidávána podpora většinu vývojářů CD přehrávačů, lidé vkládali nová CD jako diví atd. Dnes je vzhledem ke komercionalizaci CDDB situace trochu jiná. Pokud porovnáte můj dva roky starý článek na toto téma, se současností, zjistíte, že situace se drasticky změnila. Jednak za využívání CDDB musí i vývojáří shareware platit, dále pak zmizely spousty ukázkových zdrojáků (například už nenajdete zdrojáky pro Delphi), přístup do vývojářské sekce je nyní nutný přes registraci, vývojáři mají povinnost nahlašovat nové verze programů atd.
Na druhou stranu se CDDB také vyvíjí směrem k lepšímu. Když jsem si všiml, že je k dispozici komunikační protokol CDDB2, zajásal jsem. Předchozí protokol nebyl špatný, umožňoval zjišťování skladeb nejen přímým připojením, ale i za pomocí HTTP protokolu a dokonce i emailu, ale počítání unikátního čísla identifikujícího každé CD bylo silně neefektivní (více info) a stávalo se, že některá různá CD měla stejný identifikátor, takže je systém od sebe nedokázal poznat. Bohužel tato nectnost se u CDDB2 zachovala. CDDB2 je oproti původnímu CDDB1 rozdílné ve způsobu použití pro programátora, nyní se využívá objektového přístupu pomocí ActiveX (pod Windows). Navíc jsou definovány standardní dialogy, které mohou pokrýt téměř všechnu komunikaci s uživatelem. Mezi další vylepšení patří nepřesné hledání - v případě, že hledání nenalezne přesné CD, může se CDDB pokusit najít CD, které podle parametrů co nejvíce odpovídá danému CD.
Další zajímavou novou vlastností CDDB je podpora MP3. Při kompresi Audio CD do MP3 může být do ID3v2 tagu v MP3 uložen unikátní identifikátor skladby, který později při přehrávání může být použit pro získání dodatečných informací, neobsažených v ID3v2. CDDB2 navíc má v sobě zabudován HTML browser, který umožňuje zobrazovat ty dodatečné informace o skladbě i o CD. CDDB se snaží také zmírnit výhodu FreeBD tím, že zabudovávají možnost cacheování. Pokud si jednou nějaké CD necháte u CDDB zjistit, může se tato informace uložit do cache a potom se už nebude muset pro zjišťování informací o tomto CD navazovat spojení s CDDB servery. A v neposlední řadě se CDDB snaží nalákat vývojáře tím, že jim nabízí možnost výdělku. Pokud budou ve svém programu, který využívá CDDB, zobrazovat bannery a tyto bannery bude spravovat CDDB, rozdělí se rovným dílem o příjmy z prodeje reklamy.
A jak souboj mezi CDDB a FreeDB dopadne? To záleží především na vývojářích. Já osobně více sympatizuji s FreeDB, ale musím uznat, že některé vymoženosti CDDB nejsou špatné.
Na závěr mám několik odkazů, které by se v případě zájmu mohly hodit:
Diskuse ke článku CDDB FreeDB