CeBIT 2005: Blu-ray
BenQ
Tím nejzajímavějším byl koncept BD rekordéru BR1000, který BenQ připravuje ve spolupráci s firmou Philips (tak jako ostatně zatím vždy, co se oblasti optických technologií týče).
Návrh tohoto stolního DVD rekordéru naznačuje, že tato zařízení by měla umět opravdu všechno (to platí samozřejmě i pro počítačové mechaniky).
- Číst a případně vypalovat budou umět: BD-ROM, BD-R, BD-RE (25/50 GB) DVD-ROM, DVD±R DL, DVD±RW; CD-ROM, CD-R i CD-RW.
- Rychlosti zápisu: BD-R 2×, BD-RE 2×; DVD±R 12×, DVD±R DL 4×, DVD±RW 4×; CD-R 32× a CD-RW 24×.
- Rychlosti čtení: BD 2×, DVD 12× a CD 32×.
Odhad, kdy se taková věc objeví na trhu, není zatím moc přesný. BenQ uvádí rok 2006. Mechanika mechaniky bude tedy vybavena trojicí laserů (modrý, infračervený a červený).
Na první pohled je zřejmé, že kolem laseru je té elektroniky podstatně více. BD mechanika v počítači se jevila jen jako atrapa, BD média opodál se ale zdála být pravá.
BenQ také na svých tabulích představoval, jak se liší CD, DVD, HD DVD a Blu-ray. Myslím, že k tomuto obrázku není co dodávat.
Panasonic
Pojal svoji Blu-ray expozici jako demonstraci pořádného domácího kina nedaleké budoucnosti. Středem byl samozřejmě její Blu-ray rekordér DMR-E700BD.
Prodisc
Z výrobců médií jsme si všimli Blu-ray (HD DVD vám ukážeme za chvíli) médií u firmy Prodisc. Na obrázku vidíte 23GB zapisovatelné BD-R a se stejnou kapacitou přepisovatelné BD-RE.
Samsung
I Samsung pojal svojí Blu-ray expozici jako prezentaci dvou přístrojů. Blu-ray přehrávače BD-P1000 a Blu-ray rekordéru BD-R1000.
|
Bohužel, více podrobností o nich se ani na tomto stánku nedalo sehnat, tak snad ještě přidám naše menší info z ledna tohoto roku. K vidění byla i nějaká ta Blu-ray média.
Něco málo jsme se také dozvěděli o technologii Blu-ray v porovnání s DVD.
Sony
K předvádění Blu-ray měla Sony k dispozici tuto superobrazovku s rozlišením 1920×1080, kontrastem 3000:1, vzdálenost bodů 0,35 µm a reakční dobou pod 5 ms.
K vidění bylo pár Blu-ray přehrávačů bez dalších specifikací. Konstatování, že přehrávaný film byl v impozantní kvalitě, vás, počítám, neuspokojí. Takže jen ty obrázky:
Poprvé jsme se ale mohli podívat i do útrob. Jasně je vidět, že optika se skládá ze dvou laserů. Tištěný spoj byl sice plně osazen, ale chipsety byly pečlivě zakryty.
Pak už nám ze Sony Blu-ray expozice zbývá jen několik médií. První obrázek ukazuje BD-ROM s různými způsoby kódování High definition videa. Vlevo VC1 od Microsoftu, vpravo MPEG-4 AVC. Na dalších dvou je pár BD-R a BD-RE zapisovacích a přepisovacích médií. No, a poslední fotografie ukazuje už jen obyčejná šestnáctirychlostní DVD±R.
A tím jsme vyčerpali studnici našich Blu-ray zážitků, zbývá nám ještě se pochlubit informacemi o HD DVD. Možná, že jste toho třeba i viděli více, my však stihli jen to, co vám představujeme.