Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

CeBIT 2005: Všehochuť u ASUSu

CeBIT logo
Na CeBITu jsme si také nemohli nechat ujít největšího výrobce základních desek, firmu ASUS. Ta měla na CeBITu pár pozoruhodných věcí, včetně obrovské grafické karty, redukce pro Pentia M do 478pinové patice a jedno veliké překvapení. Jste-li tedy zvědavi, co si pro nás ASUS nachystal, račte si otevřít celý článek.

Asi největší pozornost u ASUSu vzbuzovala grafická karta olbřímích rozměrů. WIFT již sice o ní informoval, ale rozhodně jsme si nemohli takovou raritu nechat ujít. Bohužel jsme k ASUSu přišli v den, kdy už ze stánku zmizel model bez nainstalovaného chladiče, takže pokud chcete vidět, jak tato karta vypadá bez chladiče, budete se muset podívat na naši starší zprávu. Na druhou stranu vám mohu nabídnout podobu s chladičem, na kterém mi přijde pozoruhodné, že je má pouze jeden větrák a navíc chladič, který není nikterak vysoký a to přesto, že musí uchladit dva grafické procesory GeForce 6800 Ultra a k tomu ještě 512 MB GDDR3 pamětí (256 MB pro každé jádro):

ASUS EN6800Ultra Dual

Abyste si udělali správnou představu o velikosti takové karty, tak si všimněte šroubku na levé straně. Klasické grafické karty jsou totiž vysoké zhruba právě po ten šroubek. Tato grafika je tudíž o hodně větší a rozhodně nebude pasovat do každé počítačové skříně. Ještě bych měl doplnit, že dle specifikací vystavených na CeBITu bude mít tato karta samozřejmě dva DVI výstupy. Cenu ani spotřebu tohoto macka snad ani nechci vědět.

Tak a dostáváme se k druhé věci u ASUSu, která nedávno vzbudila velkou pozornost. Ano, jedná se o redukci pro Pentia M, která umožní jejich běh v základních deskách se 478pinovou paticí. Bohužel není zcela univerzální, prozatím funguje pouze v mainboardech ASUS P4P800 SE a P4P800-VM, nicméně časem by měly přibýt další modely. Pokud jde o podporované procesory, tak na krabici byly vyjmenovány tyto:

  • Pentium M Dothan 1,5 GHz – 2,26+ GHz
  • Pentium M Banias 1,3 GHz – 1,7+ GHz
  • Celeron M 1,2 GHz – 1,7+ GHz

Důležité je upozornit, že Low Voltage a Ultra Low Voltage verze procesorů nejsou touto redukcí podporovány, je určena pouze pro regulérní Pentia M a Celerony M. A nyní pár fotek včetně toho, jak taková redukce vypadá v základní desce (mimochodem, chladič na třetím obrázku je součástí balení):

ASUS redukce pro Pentia M do socketu 478 ASUS redukce pro Pentia M do socketu 478 - zezadu ASUS chladič k redukci pro Pentia M do socketu 478 ASUS Pentium M redukce v základní desce

Máme tu však ještě jednu velice zajímavou informaci, o které jsme narozdíl od dvou předchozích ještě nepsali. ASUS na stánku měl základní desku P5RD2-MVP Deluxe:

ASUS P5RD2-MVP Deluxe

Možná se divíte, co je na této desce tak zázračného, vždyť používá pouze severní můstek Radeon 400 a k tomu jižní ULI M1573, takových je přeci spousta. Jenže bych si vás dovolil upozornit na dvě věci: nejprve dva PCI Express ×16 sloty a potom MVP v názvu. Jak už možná víte, MVP je zkratka z Multi Visual Processing, což je označení pro obdobu SLI u ATI. Jinak řečeno, tato deska je již připravena pro běh více grafických karet od ATI najednou! Bohužel, na CeBITu žádné takové řešení nebylo prezentováno funkční a nám se podařilo zjistit (nikoliv od ASUSu), že ATI sice chtěla MVP prezentovat, ale bohužel se jí nepovedlo vše odladit natolik spolehlivě, aby to bylo možné.

A nyní už se dostáváme k tomu, co značku ASUS proslavilo a tím jsou samozřejmě základní desky. Jak si můžete všimnout na prvním obrázku, BTXové rozmístění je již také podporováno a to konkrétně na desce P5GD1-BM. Mezi předváděnými deskami samozřejmě nemohla chybět ani chlouba A8N-SLI Premium (na druhém obrázku), která jako jediná má přepínání SLI režimu softwarově a nikoliv fyzicky pomocí otočení SLI destičky, či pomocí jumperů. A mezi výčtem zajímavých desek nesmí chybět ani model P5WD2-VC s dosud neuvedeným chipsetem i955X, který jsme vyfotili i trochu detailněji (poslední dva obrázky):

ASUS P5GD1-BM ASUS A8N-SLI Premium ASUS P5WD2-VC i955X

Ovšem ASUS již dávno není pouze o základních deskách a grafických kartách. Na stánku ASUSu byl k vidění malý přenosný barebone S-presso a další různé case, včetně extravagantního Venta. K serverovým deskám byly k vidění i serverové skříně a to včetně verzí do devatenáctipalcových racků. Že je ASUS dnes již opravdu výrobcem prakticky všeho, co je v počítači, to mne přesvědčily vystavené zdroje a chladiče. U chladičů poutal pozornost především model vypadající jako turbína, na který si jistě dělají zálusk hráči leteckých simulátorů. Ti už ostatně pilně počítají, na kolik je vyjde dvouprocesorový systém - vždyť pořídit si jen jednu turbínu, to by pěkně zanášelo do strany ;-)

ASUS S-presso ASUS S-presso - pohled dovnitř ASUS S-presso - barevné variace Case u ASUSu Další ASUS case ASUS Vento ASUS Server Case s dvouopteronovou deskou ASUS rackové servery ASUS zdroje A-50GA a A-55GA ASUS chladiče ASUS chladič turbína

Diskuse ke článku CeBIT 2005: Všehochuť u ASUSu

Čtvrtek, 24 Březen 2005 - 15:43 | Anonym | Itokar: koupit ani ne - zajímal jsem se pouze o...
Úterý, 22 Březen 2005 - 22:06 | lto | Mamlas: chces si ji koupit ? Pro vizaz ? Nebot to...
Úterý, 22 Březen 2005 - 16:39 | Anonym | Nebyl by odkaz na prodejce té turbínky?
Úterý, 22 Březen 2005 - 08:33 | Anonym | Tu turbinu meli ATC v nabidce uz snad...
Pondělí, 21 Březen 2005 - 23:26 | Anonym | Pomalu ztrácím pocit že ASUS je jedním z...
Pondělí, 21 Březen 2005 - 21:04 | lto | JeJe: a co takhle deska se dvema Prescotty, dve...
Pondělí, 21 Březen 2005 - 18:01 | Martin Pisár | ta turbina je v OEMu (v nem je dokonce lepsi)...
Pondělí, 21 Březen 2005 - 14:49 | Jakub Ševčík | Tak ta turbína je fakt něco - ještě chybí křídla...

Zobrazit diskusi