CeBIT 2006: EPoX dá na všechny desky Ghost BIOS
Ghost BIOS je řešení "po EPoXsku", jak ochránit BIOS před nechtěným zničením. Zástupci firmy se tvářili tak, že je to řešení velice levné (proto jej také nasadí na všechny své desky) a přitom prakticky stoprocentní. Srovnávali toto řešení třeba s DualBIOSem firmy Gigabyte, které je nákladné (jsou prostě nutné dva BIOSy) a de-facto nespolehlivé (lze-li přepsat jeden BIOS, lze stejně tak přepsat i druhý). Stejně tak standardní řešení mnoha firem, kdy jistá část BIOSu se nepřepisuje, protože slouží k nouzovému nastartování v případě nepovedeného upgradu, není spolehlivé, neboť i tuto část lze přepsat.
Ghost BIOS tento problém řeší jednoduše a přitom efektivně. Zmíněnou nouzovou část přesunuje do úplně jiného čipu, který se přepsat nedá. Jde o tzv. Super I/O čip, který na základních deskách obvykle bývá. Firma EPoX si za tímto účelem vymyslela vlastní, ve kterém je navíc právě tato "recovery část" BIOSu.
Ta se o slovo přihlásí v případě, že se BIOS v EEPROM paměti z nějakého důvodu pokazí. Počítač tak s její pomocí nouzově nastartuje a buďto si vezme BIOS z diskety nebo z dodávaného "Rescue CD". Pak už je možné opět zkusit nahrát nejnovější BIOS tradiční cestou.
U firmy EPoX pak běželo jakési demo, v reálu nám však funkci Ghost BIOSu nepředvedli.
Nakonec se tedy ještě podívejme na několik základních desek. Snad poprvé jsme měli možnost na vlastní oči spatřit i jižní můstek ATI IXP460 neboli SB460.