CeBIT 2006: VIA uvedla procesory C7-M ULV
ULV procesory C7-M běhají na frekvenci 1 GHz, 1,2 GHz a 1,5 GHz, rychlost sběrnice je 400 MHz. Nejrychlejší z nich vezme maximálně 7,5 W, nejpomalejší jen 3,5 W, ovšem v režimu „nicnedělání“ je spotřeba samotného procesoru opravdu malinká, prý se vejde do jedné desetiny wattu. Poněkud zvláštní je však modelové číslování, které přináší následující tabulka.
|
Nejvyšší modelové číslo má nejpomalejší procesor, ovšem také s nejnižší spotřebou. Vzhledem ke grafu níže, který prezentuje VIA, se přikláníme k tomu, že nejde o překlep, i když to ani tak nevylučujeme.
Pravdou je, že tento procesor má ze všech nejlepší poměr výkonu na watt, proto by mohl mít celkem oprávněně nejvyšší modelové číslo. U ostatních procesorů bude nejspíše hrát jistou roli i jakási užitná hodnota, protože třeba pouhým pohledem na frekvenci a spotřebu už to s modelovým číslováním zas až tak dobře nekoresponduje.
V každém případě bylo příjemné vidět na CeBITu funkční vzorek notebooku, který byl jedním z těchto procesorů vybaven. Šlo o sympatický a poměrně maličký notebook od firmy Apera, ve kterém tikal nejrychlejší model 775 na frekvenci 1,5 GHz. Sekundoval mu čipset složený z čipů VIA VN800 a VT8237R. Grafika byla tedy integrovaná v čipsetu a šlo samozřejmě o S3 Graphics UniChrome Pro.
A kdybyste náhodou hledali zařízení nikoli s modelem nejrychlejším, ale nejvyšším (který je paradoxně nejpomalejší), pak se poohlédněte po UMPC (UltraMobile PC) od japonské firmy PBJ. Ponese název Smart Caddie a bude mít docela zajímavé parametry. Procesor samozřejmě VIA C7-M ULV na 1,0 GHz (firma PJB sice ono „ULV“ nezmiňuje, ale frekvence 1 GHz a tisková zpráva firmy VIA naznačují, že tomu tak bezpochyby bude), přítomen bude dotykový 7palcový LCD displej s rozlišením 800×480. Údaje o velikosti operační paměti a pevného disku chybí, rozměry jsou 228 × 146 × 25,1 mm a hmotnost do 860 g.