CeBIT 2007: Corsair
Čistě pro „navození atmosféry“ jsme pro vás vyfotili nejznámější typy top pamětí Corsair. Těm se jinak věnujeme poměrně pravidelně, takže si pro úplnost připomeňme, že moduly typu Dominator s firemními DHX chladícími bloky umějí od loňského listopadu až DDR2-1142.
Obohatit je lze o konstrukci se třemi ventilátory, s níž se již loni v létě firma dostávala na vysoké frekvence jako 1 252 MHz na loňském Computexu. Na stánku již tradičně nechyběl kompletní prezentační stroj, kde se o chlazení procesoru staral vodní systém Nautilus 500.
Napájení pak bylo svěřeno firemnímu 620W zdroji řady HX, který si nyní přiblížíme trochu více. Tento konkrétní model není žádná novinka, známe jej již osm měsíců. Ve specifikacích pak nabízí „pouhé“ tři 12V větve o kombinovaném výkonu 600 W (jinak 18 A každá). I zbytek parametrů je celkem „nezajímavý“, +5V větev dává 30 A, +3,3V pak 24 A, -12V obvyklých 0,8 A a nakonec +5Vsb celkem 3 A. Zkrátka takový běžný zdroj s výkonem okolo 600 W.
Když však pohlédnete na fotografii nad tímto textem, jistě vám něco nebude sedět. Vězte, že Corsair na letošním CeBITu tímto zdrojem živil hodně nenasytný počítač nesoucí ve svých útrobách dva vodou chlazené procesory s pracovní frekvencí 3,0 GHz v Socketu 1207 (logicky jedině dva Athlony 64 FX-74 s TDP 125 W každý v rámci platformy Quad FX, tedy to nejvíce nenasytné, co AMD momentálně nabízí), 4 GB gigahertzových DDR2 pamětí s velmi rychlým časováním (jistě využívajících EPP technologii), dvě GeForce 8800 GTS v SLI (každá při zátěži silně přes 100 W) a 150GB Western Digital Raptor. Zdá se to neuvěřitelné? Možná ano, ale Corsair dodává další parametr zdroje, kterým je účinnost 90 %. Běžné zdroje mívají méně, i nejvyšší 1 000W monstra jsou často ráda za 80 %, Corsairu se tedy řada HX evidentně podařila. Táhnout ze 620W zdroje celkem čtyři 3GHz procesorová jádra a dvě GeForce 8800 v SLI spolu s dalšími součástmi, to už je skutečně slušný výkon. Přeci jen se při plné záteží grafik i CPU se spolu s nVidia čipsetem, 10 000otáčkovým diskem, vodním chlazením a čtyřmi paměťovými moduly pohybujeme na stropu výkonových možností takto dimenzovaného zdroje a že se jej Corsair nebojí takto předvádět na výstavách, jistě něco naznačuje.
Na závěr firemního přehledu si tradičně necháváme USB flash disky. Klasický Voyager jsme sami proklepli v náročných testech, dojmem vařící vody se však nenechte zmást, „korzáři“ tuto flashku pouze umístili do nádoby s jakýmsi na omak slizkým gelem, takže dojem vařící vody pouze budí. Řada Voyager GT pak je s rychlostí čtení 34 MB/s a zápisu 28 MB/s čerstvou novinkou. I Corsair obdobně jako Apacer a Kingmax nabízí designově zajímavé flashky, v jejich případě také s informačním displejem indikujícícm zbývající volnou kapacitu. V nabídce mají i extrémně odolné a vodotěsné flashky Survivor.