Cenový výhled na procesory Intel do konce roku
Zmíněný krok má několik efektů, pocítí to však uživatelé v Číně a Japonsku, kde někteří OEM výrobci bez servítků prodávají levněji nabyté procesory v běžném prodeji. Tím se celkem logicky likviduje běžný prodej, kam jdou procesory o trochu dražší. Intel tak vlastně hodlá podpořit konkurenceschopnost dalších prodejců, byť začínají mít OEM výrobci obavy o své zisky. Jiní zase tvrdí, že jde o pokus urovnat nařčení AMD že „někomu dává levnějši“, vzpomeňte na stále se táhnoucí spor z léta loňského roku.
V souvislosti se zmíněným Intel Developer Fórem se též objevil cenový plán na druhou polovinu roku a konec té první. Z něho lze vyčíst poměrně zajímavé slevy procesorů založených na dosavadní architektuře NetBurst (Celerony D, Pentia 4 a Pentia D), zatímco nastupující Core2 Duo prakticky převezme původní štafetu, zejména tu cenovou. Core2 Duo by se mělo stát vyšší třídou, Pentia D opatrně slezou do třídy střední spolu s nejrychlejšími Pentii 4, zatímco ta pomalejší budou s Celerony D v kategorii nejnižší. Někteří taiwanští výrobci desek toto poměrně nemalé zlevňování přičítají snaze Intelu konkurovat novým procesorům pro socket AM2. Pravdou je, že bude-li chtít AMD opravdu konkurovat, podobné snižování cen ji nemine. A to je pro koncového zákazníka v každém případě potěšující.
|
Za povšimnutí možná stojí zajímavost v podobě procesoru Pentium 4 524, o kterém jsme doposud nic nezaslechli. Napadlo mě, že by mohlo jít o očesané 65nm jádro CedarMill na 1 MB L2 cache a sníženou rychlost sběrnice na 533 MHz, ale Intel o něm takto ve svých materiálech nehovoří. Jenže ve variantě s jádrem Prescott už existují takovéto procesory dva: Pentium 4 519J a 519K (519K = 519J + EM64T). Co tedy bude mít navíc 524, není jasné (přítomnost virtualizační technologie by však byla nečekaným překvapením, logičtější by byl spíše přechod na 65nm jádro CedarMill). Každopádně by mohl být tento model dalším poměrně zajímavým adeptem na přetaktování s uzamčeným násobičem na hodnotě 23×. Ale možná půjde o něco úplně jiného.
Z kotlíku s nápisem „CedarMill“ pak ještě vylezou Celerony D, o kterých jsme se zmínili koncem minulého týdne. Tehdy byl již na seznamu Celeron D 360, který má být však uveden až později. Dnes se tedy dozvídáme, že by se tak mělo stát v září a to za cenu nikoli původně avizovaných 103 dolarů, ale rovnou 84 dolarů. A ta by se pak měla ještě letos snížit na 74 dolarů.
Na závěr si ještě povíme jednu zajímavost o jádře Conroe. Již dříve jsme spekulovali na téma, zda Pentia 4 odejdou či nikoli a které bude vlastně poslední. Závěr zněl, že Pentium 4 by mohlo skončit s CedarMillem coby posledním jednojádrovým zástupcem éry NetBurstu. Jenže ono to tak nejspíše nebude. Podle všeho totiž Intel chystá jednojádrovou odnož procesoru Core2 Duo (Conroe) a vznikne tak cosi, čemu se nyní říká „Conroe-L“. A právě tento výtvor by měl být součástí budoucích Pentií 4 (5xx i 6xx) a dokonce i Celeronů D (3xx). Jedna spekulace ohledně zániku značky „Pentium 4“ se však přeci jen objevila a nezní zas až tak nelogicky: „Core2 Solo“.