Ceny pamětí stouply již o 23 % od začátku července
Již ve druhém kvartálu to vypadalo, že během léta přestanou ceny pamětí klesat. Pokles byl čím dál nižší, přičemž oživení trhu v důsledku vydání nové generace procesorů zvýší prodeje sestav a tím i poptávku. Tehdy však ještě nikdo nečekal, že Korea s Japonskem budou ve při. Korea žádá Japonsko o válečná odškodnění, Japonsko žádost považuje za neopodstatněnou, neboť reparace byly uzavřené v roce 1965 a eskalací sporu to došlo až do zákazu dodávek klíčových surovin z Japonska do Koreje.
Korejští výrobci pamětí by měli být schopni jet do konce prázdnin ze zásob. Protože ale všichni výrobci (počítačů, komponent obsahujících paměti a mobilních zařízení) cítí, že zastavení dodávek ohrozí jejich byznys, nakupují, dokud je to možné. Nárůst poptávky tradičně znamená růst cen.
Druhou nepříznivou událostí je výpadek u společnosti Toshiba. Zatímco by se dalo očekávat, že ostatní výrobci v rámci svých možností zvýší výrobu a nárůst poptávky alespoň částečně vykryjí, došlo v Toshibě k energetickému problému a odstávce továrny v Japonsku. Toshiba tedy krizi naopak prohloubila.
Ode dne, kdy Japonsko vyhlásilo zákaz dodávek nepostradatelných surovin do Koreje, stoupla smluvní cena průměrného 8Gbit DDR4 čipu o více než 23 %. Těžko říct, kdy se to přes celou výrobní a distribuční síť projeví u nás, ale je jasné, že nikdo z této sítě nebude těchto >23 % platit ze svého. To se samozřejmě bude posouvat až na koncovou cenovku v maloobchodě. Protože zatím nic nenaznačuje, že by krize mohla v nejbližších dnech skončit, je dost pravděpodobné, že ~čtvrtinové zdražení bude spíše začátek.