Ceny použitých grafických karet klesly o ~15 % za měsíc
Během posledních měsíců neklesají jen ceny nových grafických karet, ale do prodeje se dostává i hardware z těžebních systémů. Již jsme upozornili, že první vlna nabídek nebyla nikterak výhodná (platit za použitý soudobý mainstream ~$400, pokud koncem roku bude dostupný nový hardware o výkonu současného high-endu za o málo vyšší cenu, jistě výhodné není).
Právě rostoucí nabídka těžařů v kombinaci s klesajícími cenami nových karet a přiblížením k hardwaru nové generace motivuje prodejce nabízet levněji a nakupující vybírat jen nejvýhodnější nabídky. V důsledku toho ceny použitých karet v nabídce Ebay klesly za poslední měsíc o 14 % pro soudobou generaci a o 17 % pro starší karty.
Zatímco nový hardware AMD lze aktuálně pořídit v průměru asi 5 % pod MSRP a bazarové ceny tedy musejí být ještě výhodnější, u hardwaru Nvidie se bazarové cendy dostávají pod MSRP spíše u ultra-high-end modelů (GeForce RTX 3080 Ti a vyšší). Přelom high-endu a mainstreamu vychází plus mínus na doporučenou cenu nového hardwaru, přičemž od mainstreamu níže jsou stále bazarové ceny vyšší. Za GeForce RTX 3060 Ti zájemci v průměru přeplácejí $34, za GeForce RTX 3060 $36 a za GeForce RTX 3050 dokonce $50. Kdo neshání kartu vysloveně na prázdniny, toho asi průměrná cena $433 za použitou GeForce RTX 3060 Ti příliš neosloví. Pro řadu lidí je sice takový hardware po dlouhé době finančně dosažitelný, nicméně jeho hodnota bude již v příštím kvartálu velmi rychle a velmi prudce padat.
Nákupy těžebního hardwaru mají ještě jeden háček - v posledních týdnech se objevily stížnosit uživatelů nakupujících od těžařů, že některé karty nejsou v pořádku. Tu se nehlásí jeden kanál paměťové sběrnice a na něm napojený paměťový čip, tam jsou problémy se stabilitou. Nelze sice objektivně zhodnotit, o jak významné procento karet jde, ale stížnosti jsou
Důvody těchto problémů mohou být dva. První modelový příklad: Pokud si běžný uživatel koupí v obchodě grafickou kartu a jsou s ní potíže, vyreklamuje jí. Pokud si těžař koupil grafickou kartu a byly s ní určité potíže, bylo pro něj výhodnější ji provozovat i s těmi problémy, pokud dokázala částečně fungovat (na nestabilitu mohlo pomoci mírné podtaktování, nedetekování 2 GB paměti provozu nebránilo ap.). Dlouho vyřizovaná reklamace by znamenala vyšší ztrátu než nepatrně nižší těžební výkon. Dnes ale i takové karty těžař potřebuje prodat. Druhý modelový příklad: Někteří výrobci dodávali nemalé množství karet přímo těžařům. Lze připustit, že mohlo dojít i na dohody, kdy těžaři vzali za zvýhodněné ceny i hardware, který výrobci neprošel kontrolou kvality - a tento hardware nyní těžaři rovněž nabízejí.
Nákup tedy nese jistá rizika - i v závislosti na tom, na jaké platformě prodejce nabízí a jak rozsáhlou ochranu kupujícího daná platforma má. U nákupu z jiného kontinentu nemusí být ani možnost výměny zboží zajímavá, pokud jde zpětné poštovné na účet kupujícího.