CES 2008: Intel představuje UMPC platformu Menlow
Samotný procesor „Silverthorne“ je vyráběn 45nm technologií a je postaven na jádře s názvem „Bonnenn“. To je jakýmsi kompromisem mezi čipy „Merom“ (65nm Core 2 Duo) a „Penryn“ (45nm Core 2 Duo), vlastně by se dalo říci, že jde o 45nm „Meroma“. K „Penrynu“ mu chybí minimálně SSE4 instrukce a nejspíše i hodně cache. A navíc jde o jednojádrový procesor. Intel tvrdí, že rychlost „Silverthorne“ by měla být srovnatelná s někdejším 90nm Pentium M („Dothan“), ovšem spotřeba by měla být asi tak desetkrát menší než u současných ULV procesorů. To by znamenalo, že TDP takového „Silverthorne“ by mohlo být třeba i 0,6 W. A ono tomu tak skutečně je (plus mínus nějaká ta setina wattu). A to prosím pěkně na frekvenci přibližně 1,6 GHz, jak předváděl Intel na CES. Takový procesor stačí i na běh Windows Vista, i když žádný „lightning-fofr“ to rozhodně nebude. O to ale v těchto mobilních hračkách nejde, tam je důležitá především nízká spotřeba.
Díky své miniaturní velikosti se také vejde na jednu 300mm křemíkovou desku takových procesorů poměrně hodně, něco málo přes dva tisíce. To dělá z jednoho „Silverthorne“ procesoru relativně levnou záležitost co do výroby.
Oproti procesoru „Silverthorne“ je pak čipset „Poulsbo“ docela macek (od Malacek). Vyráběn bude pravděpodobně ještě 65nm procesem, vejde se však do něj prakticky všechno – severní můstek včetně grafiky i jižní můstek.
Na závěr tu máme ukázku dvou z mnoha zařízení typu MID, vlevo cosi od firmy Lenovo, vpravo pak Toshiba, kde zjevně běhá cosi, co vypadá jako Windows Vista. Pokud se chcete pokochat dalšími zařízeními, doporučujeme mrknout do galerie na serveru AnandTech.