CES bude tentokrát hodně o HDR
Na CES 2013 se představovaly drahé 4k produkty v jednotkách modelů, na CES 2014 už bylo prezentováno přes sto zařízení, která nějakým způsobem 4k rozlišení podporovala. V roce 2015 už 4k nebylo tak žhavé, začínalo „mainstreamovatět“ a výrobci neměli nastavený jasný společný trend. Pozornost se proto značně roztříštila - někteří předváděli první komerční 5k zařízení, jiní se snažili zaujmout prototypy 8k zařízení a další se více-méně marně snažili oslovit technologií 3D zobrazování naroubovanou na 4k zobrazovadla.
V době CES 2016 se začalo mluvit o HDR. Důležité je zdůraznit slovo mluvit, protože se standardizací a reálnými produkty to bylo problematické. Poté, co uživatelé s velkou slávou dostali HDMI 2.0 pro 4k video, jim bylo v tichosti naznačeno, že toto rozhraní bude pro HDR filmy k ničemu, protože tento formát nepodporuje. Trochu ho umí až HDMI 2.0a, trochu víc HDMI 2.0b a pořádně teprve dosud nevydané HDMI 2.1, bude-li se tak jmenovat.
Druhý problém nastal se způsoby samotného zahrnutí HDR dat do streamu. Zatímco televizní společnosti preferovaly takový způsob, aby HDR data byla zcela oddělená a zařízení, která HDR nepodporují, mohla HDR data zcela ignorovat a zobrazovat obsah standardně (SDR), prosadily pro distribuci filmů standardy HDR10 a DolbyVision. Zařízení kompatibilní s HDR10 mohou nést označení Ultra HD Premium. Zařízení, která uvádějí podporu DolbyVision musejí mít certifikaci, v jejímž rámci je vytvořen profil odrážející zobrazovací možnosti daného zařízení, jimž je před zobrazením uzpůsoben obsah. Jak si nové HDR filmy přehrají uživatelé HDMI 2.0 4k zařízení, jejichž přehrávače zpracování HDR nepodporují, se ale žádný z těchto standardů nestará. V době, kdy se tato nedořešená kompatibilita projeví a probublá napovrch, se zřejmě uživatelé dozví, že zkrátka mají smůlu a pokud je limitace hardwarová a podporu nelze doplnit aktualizací firmwaru, vyhodili při koupi 4k systému peníze z okna.
Letošní CES tak zřejmě jako první bude o televizích, které krom samotného rozlišení budou mít ve specifikacích uvedenou i podporu HDR, takže po připojení k HDR-kompatibilnímu přehrávači budou schopné nové filmy přehrát a zobrazit. Z hlediska CES to bude nová věc, z praktického hlediska jsou takové produkty již nějakou dobu na trhu.
Co bude novinkou v obou směrech, jsou HDR monitory. Prosákly informace, že prezentaci hned tří modelů chystá společnost LG: LG 32UD99 bude 32″ 4k monitor podporující standard HDR10 (který používá UDH 4k Blu-ray a televize). Nabídne IPS panel schopný zobrazit 95 % barevného prostoru DCI-P3. Dále disponuje technologií True Colour Pro, která podle výrobce zajistí nejlepší reprodukci barev v monitorovém průmyslu. Druhá novinka ponese označení LG 34UM79M. Krom úhlopříčky 34″ a podpory Chromecast nejsou specifikace (tzn. rozlišení) známé. V přípravě by měl být ještě herní LG 34UC99 s podporou FreeSync a 1ms odezvou, ale na detailní parametry si opět budeme muset počkat do CES.