Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

České problémy

Internet pro všechny logo
Zdá se vám nadpis přehnaný? Ekonomický tygr východní Evropy, jak naší zemi ještě nedávno označovali, a na úrovni s Albánií? To snad ne! Ale ano. Jde totiž o možnost rychlého připojení k internetu. Právě takto vyznívá srovnání, které nám zaslal Pavel Sviták, iniciátor Výzvy k rozšíření Internetu v ČR a zakladatel občanského sdružení Internet pro všechny. Zdá se vám, že se internetu v poslední době věnujeme více něž kdy jindy? Že by se tyto články měly spíše objevovat na Lupě? My si to nemyslíme. Jde totiž i o vás, naše čtenáře. I nám leží na srdci liknavost našich institucí, úřadů a monopolů v této věci. Proto jim dáváme prostor i u nás. Čím více lidí bude vědět jaká je pravda, tím lépe!

Kapitoly článků

První pokusy s ADSL provedl Český Telecom (ČTc) v polovině roku 2001 a mluvilo se o revoluční technologii. Hlavní události se ale rozběhly téměř o rok později 29. května 2002. Toho dne zahájil ČTc prostřednictvím svého odštěpného závodu Imaginet testovací provoz služby IOL Platinum, založené na využití technologie širokopásmového přístupu k internetu ADSL. Od tohoto okamžiku začínají nabírat události okolo českého ADSL spád. Okamžitě po zveřejnění cenových podmínek služby IOL Platinum se dostavuje obrovské znechucení nad přístupem dominantního operátora. Doplníme-li do našeho přehledu evropských zemí nejdostupnější tarif z nabídky služby Platinum dostaneme následující srovnání.

Měsíční poplatek za DSL služby v EU + kandidátské země

Když k tomu ještě uvážíte, že se jednalo o extrémně limitovaný tarif (500 MB), který je z uvedeného přehledu srovnatelný snad jedině s Rakouskem (které je ovšem se svou nabídkou na opačném konci cenového srovnání), pravděpodobně se s oním znechucením budete moci také ztotožnit.

Jedinou známou světovou zemí, která poskytuje základní ADSL připojení ještě dráž, je Irsko. To však nabízí dvakrát větší rychlost v obou směrech a především neobsahuje žádné datové omezení. Jen pro zajímavost, takto by vypadalo srovnání v případě stejně rychlého připojení od ČTc.

Měsíční poplatek za DSL 512/128 kbps

Cenové podmínky ale nebyly příčinou zákazu ČTc poskytovat nadále službu IOL Platinum, tou se stala skutečnost, že se náš monopolní operátor podle alternativních operátorů (AO) a Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) dopustil zneužití svého monopolního postavení, když nezveřejnil velkoobchodní nabídku DSL. Začátkem července 2002 byl regulátorem provoz IOL Platinum zastaven.

Vraťme se ještě naposled k té Platinové cenové nabídce, už jen pro to, že se stala hlavním impulsem ke vzniku současného Občanského sdružení Internet pro všechny (IPV), které si dalo za cíl nejen informovat veřejnost o ADSL, ale hlavně dopomoci k jeho zavedení za ceny srovnatelné s Evropou. OS IPV se ve svém jednání záhy spojuje s dalšími subjekty a vytváří tak platformu zástupců uživatelů Internetu (ZUI). Cílem ZUI je vedle ADSL také paušál u klasického vytáčeného Internetu.

Jedním z prvních kroků IPV bylo seznámení tehdy ještě budoucího ministra informatiky ČR Vladimíra Mlynáře s problematikou ADSL. Později v rozhovoru pro časopis Sdělovací technika uvedl:


K tomu, aby paušál vůbec mohl být zaveden, musíme pohnout se zamrzlým ADSL. Část kapacity pak odčerpá ADSL a zbytek zákazníků bude možné uspokojit paušálním poplatkem. Tak lze poněkud otupit argumentaci Telecomu, že po zavedení paušálu pro připojení do sítě Internet dojde ke zhroucení kapacit i pro hlasové služby. V prosincovém Věstníku ČTÚ už byla zveřejněna obchodní nabídka ČTc ve věci ADSL adresovaná partnerům a alternativním operátorům, která by měla být komerčně zajímavá pro obě strany

budu usilovat co se týká přístupu k Internetu o rychlejší a lepší uspokojení poptávky ze strany uživatele. Musíme pokročit rychleji dopředu, protože celý svět se zabývá vysokorychlostním Internetem a my se nekonečně dohadujeme o dial-up!

Vybral jsem tento útržek rozhovoru, protože poměrně srozumitelně popisuje naši současnou situaci. Podle nejnovějších zpráv, je první společností, která využila zmíněné velkoobchodní nabídky společnost SkyNet. Deklaruje to ve svém oficiálním sdělení ze dne 12. ledna 2003. "Na základě této nabídky probíhají v současné době jednání o uzavření smlouvy, týkající se obchodních a technických podmínek pro poskytování služeb ADSL našim zákazníkům," uvedla Lenka Vojtenková ze společnosti SkyNet.

Podle prohlášení si první zákazníci budou moci novou službu vyzkoušet již v březnu. SkyNet připravuje širokou nabídku jak pro domácnosti, tak i pro podnikatelský sektor, které se budou lišit rychlostí připojení, kvalitou a cenou služby. Nechme se tedy překvapit, jak bude nejen tato, ale i případné další nabídky přijatelné pro domácí uživatele.

Pokrok nezastavíš!

Jedno přísloví praví, že pokrok nelze zastavit. Bohužel u nás se to alespoň na nějaký čas povedlo a téměř celý moderní svět nám "ukázal záda". Věřme tedy, že na onom přísloví něco je a že se splní cíl ministra Mlynáře, vytvořit z České republiky středoevropského lídra na poli informačních technologií.

Autor Pavel Sviták je iniciátorem Výzvy k rozšíření internetu v České republice a zakladatelem občanského sdružení Internet pro všechny.

Kapitoly článků

Redakce CDR (Google+)

Redakci CDR.cz tvoří tým mladých žurnalistů, které spojuje společná láska k moderním technologiím. Milují chytré gadgety, vylepšováky a nejnovější zařízení všeho druhu.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Izolace v srdci Evropy, za námi jen Albánie

Žádné komentáře.