Chladiče některých GeForce RTX 3080 FE a RTX A6000 prožírá koroze
Parní komora (vapor chamber) je součást chladiče, která odvádí teplo od jádra k lamelám chladiče. Je tvořena mědí, uvnitř obsahuje dutinu s kapalinou o nízké teplotě varu, která (právě varem) urychluje přechod tepla. Podle zmíněného zdroje se u jmenovaných karet začíná projevovat koroze, v jejímž důsledku kapalina uniká a chladič přestává fungovat.
Část mědi z místa, kde se projevila koroze (detail v úvodu), QuazarZone
Detailní zkoumání mědi z chladiče ukázalo bodovou korozi s vysráženou sloučeninou mědi. Podle VideoCardz má jít pravděpodobně o oxid nebo síran mědi. S tím bych si dovolil nesouhlasit. Oxidy mědi nemají modrozelenou barvu a na čistý síran měďnatý se měď rozkládá působením koncentrované kyseliny sírové v kombinaci se zvýšenou teplotou, případně působením zředěné kyseliny sírové v kombinaci se silným oxidačním činidlem. Kde by se v chladiči vzala koncentrovaná kyselina sírová nebo silné oxidační činidlo? Síran měďnatý (modrá skalice) je navíc jasně modrý, nikoli modrozelený. Přítomna tedy musí být jiná (nebo přinejmenším další) sloučenina. Pravděpodobnými kandidáty jsou uhličitan měďnatý, hydroxid měďnatý nebo jejich směs (v přírodní formě známá pod označením malachit), případně nějaké komplexní sloučenina mědi.
Podle Tom'sHardware není známo, jak rozšířený tento problém je, zda se může týkat všech karet, případně zda k němu dochází jen za určitých konkrétních podmínek. Je však pravděpodobné, že nešlo o chybu uživatele, neboť karta až do projevu problému nebyla rozebírána nebo přepastována, aby bylo možné uvažovat o nevhodné (chemicky agresivní) teplovodivé pastě.