Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Chrome stále stoupá, je tu počátek konce Firefoxu?

Firefox 9.0 Beta
Celá řada různých organizací sleduje neustále podíly webových prohlížečů na trhu a podle všeho to vypadá, že jsme právě ve zlomovém momentu. V těchto dnech totiž dle některých z nich překonal Googlův prohlížeč Chrome svého největšího konkurenta, Firefox od Mozilly. Prvenství si zatím zuby-nehty drží Internet Explorer, ale trend je jasný, Google má zkrátka v Chrome zatraceně povedený produkt…

Dle StatCounteru již Google lehce prolomil druhou pozici Firefoxu. Zatímco Mozilláckým prohlížečem v listopadu vládlo 25,23 % surfařů, "Chromých" bylo za stejné období již 25,69 %. A protože nárůst Chrome, stejně jako pokles Firefoxu má poměrně dlouhodobou setrvalou tendenci, jsme na pomezí něčeho potenciálně významného.

Podíly prohlížečů 11/09 - 11/11 dle StatCounter

Záleží na tom, jak se do budoucna zařídí Google. Není tajemstvím, že hlavním zdrojem příjmů Mozilly, je nastavení Googlu jako výchozího vyhledávače ve Firefoxu. V letech 2009 a 2010 tvořily peníze od Googlu 84, resp. 86 % příjmů společnosti, ale kontrakt mezi Googlem a Mozillou právě v minulém měsíci vypršel.

Je otázkou, jestli více potřebuje Mozilla Google, nebo Google Mozillu. Na první pohled by se mohlo zdát, že Google může jednoduše Mozillu "odstřihnout" a předpokládat, že pověst Chrome je taková, že lidé začnou houfně přecházet právě na jeho prohlížeč. Na stranu druhou ale nevidíme jediný důvod, proč by Mozilla naopak nemohla obratem zavítat do náruče jiného vyhledávače, třeba Yahoo!, nebo - krátká chvilka na pokřižování se - Bingu od Microsoftu (v duchu hesla "nepřítel mého nepřítele…").

Google asi také nespí klidně, když si představí, že by v neméně tak důležitém prohlížeči jako Chrome (totiž ve Firefoxu), najednou probíhalo výchozí vyhledávání třeba pomocí Bingu. Ano, většina by jistě změnila vyhledávač okamžitě na Google, ale nemálo lidí je často líných, Bing nevrací úplně špatné výsledky a navíc by mohli lidé objevit jeho kouzlo. Ostatně kdo posledních řekněme 8 let vyhledává skrze Google, často ani netuší, co konkurenční vyhledávače nabízejí. Tak jako Seznam si drží majoritu na českém trhu díky konzervativnosti, Google nemusí nutně chtít riskovat otevření pandořiny skříňky, která by mu ve výsledku mohla ubrat na ziscích z reklamních systémů provázaných na jeho vyhledávač. Tyto ztráty by se klidně mohly ukázat většími než setrvávající placení Mozille za výchozí vyhledávač ve Firefoxu.

Podíly prohlížečů na Deep in IT 2011

V tuto chvíli sami nevíme, kam se vše vyvine, ale jisté je jedno: Mozilla Firefox je zde a minimálně jistou dobu tu s námi bude. Příští rok určitě nebude rokem, kdy Firefox spláchne historie, to ani omylem. Ostatně i u nás jde nadále o silně majoritní prohlížeč, byť i mezi vámi roste popularita Chrome. Mozilla se vývoji Firefoxu stále intenzivně věnuje, připomeňme nedávný Firefox 8 následovaný testovací verzí Firefoxu 9 a informacemi o novinkách chystaných pro Firefox 10. Chrome roste, ale má před sebou ještě hodně moc práce.

Na mnoha místech internetu se dočtete náznaky, že Google končí s podporou Firefoxu. Ty víceméně vycházejí ze spekulace založené na oné finanční zprávě Mozilly. My to tak černě zkrátka nevidíme. My si pouze klademe otázku, na jakých podílech na trhu budou prohlížeče Firefox a Chrome za rok. Dnes mají oba zhruba 25% podíl. Bude mít - střelme jen tak od boku - za rok Chrome 35 % trhu a Firefox 15 %? Další dobrou otázkou je, kde v tu dobu bude IE, přeci jen nás mezitím čekají Windows 8 a IE 10.

Zdroje: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Chrome stále stoupá, je tu počátek konce Firefoxu?

Čtvrtek, 8 Prosinec 2011 - 23:26 | Alexandra Stanovska | Adobe ... kazdy krat ked si ides stiahnut flash...
Středa, 7 Prosinec 2011 - 22:22 | sumix | Souhlasím. Mně taky přijde, že Google začíná až...
Středa, 7 Prosinec 2011 - 22:18 | sumix | To nesouvisí ani tak s kvalitou, jako s tím, že...
Středa, 7 Prosinec 2011 - 21:01 | MiMo007 | Teď vážně. Kde koupíš poctivou vinnou klobásu?
Středa, 7 Prosinec 2011 - 16:28 | HKMaly | K te vyhode Gentoo GNU/Linux bych dodal ze...
Středa, 7 Prosinec 2011 - 15:06 | WIFT | No vidíte, a jsou lidi, co Chrome používají a...
Středa, 7 Prosinec 2011 - 14:58 | WIFT | Za mě díky za objasnění, resp. potvrzení mých...
Středa, 7 Prosinec 2011 - 13:45 | BTJ | Vyhoda je to jenom relativni ... taky si muzu...
Středa, 7 Prosinec 2011 - 13:39 | BTJ | To chrleni novych verzi taky nechapu .... to...
Středa, 7 Prosinec 2011 - 13:33 | BTJ | Ano, s tim se neda nez souhlasit! Jednou se mi...

Zobrazit diskusi