Chyba v čipsetech Intel 6. řady odhalena: jeden zbytečný tranzistor dostává moc šťávy
Čipsety „Cougar Point“ mají dvě sady SATA portů: dva 6Gbitové, zbytek (typicky čtyři) 3Gbitových. Každá z těchto sad potřebuje svůj zdroj PLL – Phase Locked Loop neboli „smyčka fázového závěsu“ (jedno zajímavé vysvětlení je zde, pro účely objasnění chyby se ale bez něj obejdeme). A právě v PLL obvodech pro 3Gbitové SATA porty je zakopán pes, přesněji tranzistor, který má na svém hradle (gate) vrstvu oxidu nízké tloušťky vhodné pro spínání tohoto tranzistoru „nízkým“ napětím. Jenže jako na potvoru do něj Intel pouští napětí „standardní“, což toto hradlo opotřebovává více, než je zdrávo. Jinými slovy jeho životnost je tak krátká, že by v případě používání 3Gbitových SATA portů poměrně brzy docházelo k „průsaku“ napětí (leakage), což by postupem času způsobovalo více a více chyb, se kterými by se pak musela logika čipsetu vypořádat dle hesla „raději to tam pošlu později, nežli s chybou“ – odtud by pak pocházela ona degradace výkonu.
Intel má několik možností, jak tuto chybu opravit. Vlastně dokonce tři. Dvě vás jistě napadnou: buďto snížit napětí, nebo vylepšit hradlo tranzistoru, aby sneslo standardní napětí. Ona je ale i možnost třetí, která vysvětluje, proč se na chybu přišlo až tak pozdě. On tam totiž ten tranzistor vůbec není potřeba, jde o jakýsi „pozůstatek“ původních návrhů (Intel pochopitelně nové řady čipsetů nevyvíjí od začátku, ale používá části předchozích návrhů), bez něhož se nový čipset obejde. V předchozí testovací revizi čipsetu dokonce tato část návrhu vůbec nebyla, Intel ji tam dodal až v revizi B2, která šla zákazníkům. A tak se může stát, že další revize opět tuto nyní problematickou část mít nebude.
Intelu se mezitím povedlo prodat kolem 8 miliónů takto postižených čipsetů. Jestliže vyčlenil na vyřešení tohoto problému $700 miliónů, znamená to náklady na každý kus čipsetu $87,50. Pro srovnání: Intel prodává čipset P67 za $40, H67 za $43. Přitom je velmi pravděpodobné, že do „finálního“ návrhu (revize B2) se onen „pozůstatek“ dřívějších čipsetů, do něhož byla zanesena chyba, dostal nedopatřením, neboť v něm být nemusel. Buďto byl někdo „příliš aktivní“, nebo si ze sebe zase dělali v Intelu srandu a oběť vtipu jej do uvedení neodhalila ;-).
Samozřejmě nebude všech 8 miliónů čipsetů vyměněno. Dá se např. předpokládat, že se to nebude týkat většiny notebooků, kde bývají osazeny v základu pouze dva SATA porty, a to tedy většinou ty 6Gbitové (jeden na disk, druhý na optickou mechaniku). Problém s 3Gbitovými se v něm tedy vlastně nemá kde projevit. Pochopitelně pokud bude vyveden nějaký ten eSATA port a nebude to formou přídavného řadiče, zde už problém nastat může, opět to bude záviset na tom, zda ten eSATA port je 3Gbitový (pokud by byl eSATA 3Gbitový, dá se očekávat, že se během záruky chyba neprojeví, neboť obecně používání eSATA portu nebývá zdaleka tak časté jako interních SATA, kde je pořád něco připojeno).