Chyby ve zpracování údajů a sestavování grafů
Kapitoly článků
Jak už jsem již uvedl výše, celá studie na rozdíl od té první je podstatně kvalitněji zpracovaná, alespoň co se vstupních údajů týká. Marně jsem se snažil objevit nějakou velkou "botu" podobné té, které se ČTÚ dopustil ve svém prvním porovnání (špatné údaje u Polska, Itálie a dokonce i jednoho tuzemského operátora). Nakonec ve spolupráci s našim partnerským sdružením na Slovensku (především pan Polakovič a Marius Paczkowski) jsme přece jen jednu velkou chybu odhalili. Tradičně u Polského operátora (vypadá to, že ČTÚ nepřeje našim polským sousedům levné ADSL). V porovnání ČTÚ totiž uvádí cenu 53,49 euro což je zhruba 1711 Kč (pro zjednodušení 32 Kč za Euro) a po převedení na polský zlotý což je zhruba 250 zl.Tato částka by však odpovídala ceně za variantu ADSL určenou pro firmy (249 zl). Pro domácnosti je určená varianta o stejné rychlosti, ovšem za 199 zl při úvazku na 12 měsíců pak pouhých 149 zl a to včetně DPH. Podrobněji o tom píše pan Paczkowski:
"Ceny za Neostradu (domácnosti) se v podstatě nezměnily (199 PLN s DPH) při časově nevázané smlouvě nebo 149 PLN při úvazku na 12 měsíců. Co se týká jednotlivých akcí tak TP SA nabízí do konce roku aktivaci a měsíční test za symbolický 1 PLN. Po uplynutí jednoho měsíce se zákazník může rozhodnout jestli ADSL chce nebo ne a případně vrátit modem bez jakýchkoliv dodatečných poplatků. Když se rozhodne využívat Neostradu i nadále, tak zaplatí na první faktuře 199 PLN za modem i samoinstalační balíček. K další akci patří samoistalační balíček s modemem za 99 PLN ale zde je nutné rovnou podepsat smlouvu. Jinak služba Neostrada je pevné, počtem dat neomezené 24 hodinové připojení technologií ADSL s rychlostí 512/128 kb/s. IP adresa je přidělovaná dynamicky a v rámci balíku služeb zákazník dostane mimo jiné také 100MB prostor na serveru providera.Odkaz na aktuální ceník"
Co k tomu dodat? Zdá se mi, že 249 zl (53.49 euro) a 149 zl (31.66 euro) nebo 199 zl ( 42,29 euro) je sakramentský rozdíl a graf by rázem vypadal trochu méně výhodněji pro ČTc. Navíc jak jste postřehli jedná se o bezlimitní variantu, takže jen těžko jí lze srovnávat s naší 10GB omezenou variantou.
Žádný další chybu podobného rázu se nám zatím nepodařilo objevit a proto si dovolím přejít k dalšímu dosti závažnému pochybení. Nebylo mi dost dobře jasné, proč se někteří operátoři v ceníku vyskytují několikrát (se stejnou rychlostí a velmi odlišnou cenou). Například Belgacom je v grafu zastoupen hned 5 variantami (4 určené pro domácnosti a jedna pro firmy). Zatímco varianty pro domácnosti jsou všechny levnější než nabídka ČTc, podniková varianta je mnohem dražší (lze předpokládat, že zde bude trochu odlišná agregace, je zde router namísto modemu, 5 e-mailů a statická IP). Navíc první 4 varianty jsou v porovnání ČTÚ označené jako bez DPH, přitom v ceníku Belgacomu je u nich písmenko F (označující cenu s DPH). Vyhodíme-li tedy z grafu ČTÚ podnikovou variantu s předpokládanou nižší hodnotou agregace a uvedeme ceny bez DPH, opět na tom bude ČTc poněkud hůře. V následujících tabulkách jsem si dovolil uvést všechny údaje dostupné o nabídkách Belgacomu a také něco málo z historie ADSL v Belgii. Kdo ovládá dobře angličtinu může si všechny uvedené údaje ověřit přímo zde.
Belgacom Turbo Linka - rozvoj
|
Belgacom Turbo Linka - počty účastníků
|
Belgacom Turbo Linka - služby a tarify
|
Belgacom Turbo Linka tarify a poplatky
V této tabulce si povšimněte zejména bodu "B" ve vysvětlivkách. Je zde víc než jasné, kde se ČTc inspiroval. Pro nás jsou však nejdůležitější body "F" a "G", které říkají jestli je cena bez daně nebo s daní (ceny v tabulce jsou ve společné evropské měně (US$1 = 0.92 EUR) (kurs měny k 5 září 2003)).
|
|
(b) K dispozici je objemový balíček za 5 EURo. Zvyšuje maximální měsíční objem dat k přenesení o 5 GB. Pokud uživatel vyčerpá svůj měsíční objemový limit, může si bud koupit další balíček, nebo mu klesne rychlost na 64 kbps.
(d) ceny jsou k 10. červnu 2002
(e) zvláštní nabídka od 1. října 2002 do 31. října 2003: instalace a modem zdarma pro ADSl Skynet Go nebo Plus, 20% sleva na routery Siemens a Linksys, a na adaptér od Siemense v podobě USB nebo PCMCIA
(h) k 13.říjnu 2003: pro uživatele ADSL Pro Compact instalace zdarma, pro uživatele ADSL Pro office Premium sleva 50% na instalaci. Platí do ledna 2004
(i) Ceny za instalaci techniky: 111,55 základní, 175 plná instalace bez
ethernetové karty a 195 s kartou, lze objednat 1, 10 nebo 20 emailových účtů u služeb Belgacom ADSL Pro, Office a Premium. Kromě toho nabízíme také firewallové a bezpečnostní řešení a další IP adresy. Tarify služeb pro SkyNer BiLAN a SkyNet LAN 2 LAN nejsou dostupné.
U Dánské TDC došlo k podobné chybě. Tarify TDC nejsou zatížené žádným limitem na objem přenesených dat. Proto by se ve srovnání vůbec neměly vyskytovat. Navíc v grafu druhá nejdražší varianta od TDC za 78,72 eura je z největší pravděpodobností varianta o rychlosti 512/512 kb/s což není zrovna vhodný soupeř pro naší 512/128 kb/s. Kompletní ceník najdete zde.