Chystá se GeForce GTX 1650 s GDDR6? Kdo ví…
Původ informace sahá do online databáze regulačního úřadu EEC, na kterém bylo zaregistrováno mimo jiné osm různých variant MSI GeForce GTX 1650 s GDDR6, jmenovitě:
- MSI GeForce GTX 1650 D6 GAMING X
- MSI GeForce GTX 1650 D6 GAMING
- MSI GeForce GTX 1650 D6 VENTUS XS OC
- MSI GeForce GTX 1650 D6 VENTUS XS
- MSI GeForce GTX 1650 D6 AERO ITX OC
- MSI GeForce GTX 1650 D6 AERO ITX
- MSI GeForce GTX 1650 D6T LP OC
- MSI GeForce GTX 1650 D6T LP
Už v naší poslední zprávě, která se věnovala informaci pocházející z databáze EEC, jsem vysvětloval, že s tímto zdrojem je jeden zásadní problém. Ač je pravdou, že každý produkt prodávaný v dané oblasti musí být u EEC registrovaný, není vyžadováno, aby se každý registrovaný produkt prodával. Ale pěkně postupně. EEC (Eurasian Economic Commision), respektive ЕЭК (Евразийская экономическая комиссия), je výkonným orgánem Eurasian Economic Union (Евразийский экономический союз). Tato unie působí na území Arménie, Běloruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Ruska. Veškeré dovozové zboží podléhá registraci, obsahy těchto registrací jsou dostupné právě v online databázi.
Donedávna (a mnohými weby dosud) byly informace o těchto registracích předkládány médii tím způsobem, jako by jména nových produktů, která se objevují v databázi, pocházela od výrobců a mohla (byť nemusela) prozradit něco o nadcházejícím hardwaru. Jak se ukázalo v lednu, je realita poněkud jiná. V souvislosti s údajnými registracemi společnosti Afox totiž později vyšlo najevo, že registrace u EEC neprovádějí výrobci, ale pouze lokální dovozci. Jednotlivé registrace jsou zpoplatněné, ale počet registrovaných produktů v rámci jedné registrace nikoli. Dovozci, v rámci úspor, proto registrují velké množství hypotetických produktů - pokud se náhodou trefí, není nutné takový produkt po skutečném vydání registrovat a ušetří se prostředky.
Databáze tedy neobsahuje žádné informace od výrobců, takže šance, že by prozradila nějaké interní informace, prakticky není. Jména skutečných produktů se mohou objevit až těsně před zahájením distribuce, když výrobce oznámí dovozci, že chystá dodávky nového hardwaru. Vše ostatní, co se objevuje s větším předstihem před zdánlivým vydáním daného produktu, jsou jen fantazie dovozce.
Pokud tedy jde o MSI GeForce GTX 1650 s GDDR6, je tu několik možností: MSI oznámila dovozci, že chystá GeForce GTX 1650 s GDDR6 a ten si registroval všechny možné i nemožné variace názvu této karty. V takovém případě některá z karet vyjde, všechny rozhodně ne. Druhá možnost je, že celá GeForce GTX 1650 s GDDR6 je dílem fantazie dovozce. Nakonec je možné, že dovozce jména registroval i na základě nějaké spekulace nebo informačního šumu. Každopádně pokud se řekněme do dvou týdnů o této kartě neobjeví žádné informace, půjde o jen o ty fantazie či spekulace jako tomu bylo s mnoha jinými grafickými kartami, jejichž jména se objevila pouze v databázi EEC a víc o nich nebylo slyšet.
Pokud tedy někde na tuto (nebo další) informaci dedukovanou z údajů v databázi někde narazíte, mějte na paměti, že není možnost, jak ověřit její věrohodnost. Čistě na základě zkušenosti pak lze říct, že většina „leaků“ pocházející z tohoto zdroje se vlastně nikdy nepotvrdila. Jak vyplývá z principu registrací, většina informací nemá větší váhu než náhodné a nepodložené spekulace v diskuzích. Protože většinou prostě o nepodložené spekulace jde.
VideoCardz, EEC aj.