Chystané čipsety pro desktopové a mobilní variace na Intel Nehalem
Poohlédli jsme se tedy po „kouzlu poslední záchrany“, který v takových situacích bývají japonsky psané stránky PC Watch. V těch se sice i se strojovým překladem (čekal snad někdo z vás, že někdo z naší redakce umí japonsky? ;-) orientuje docela špatně, ale pořád je to lepší než drátem do oka, takže vám rovnou naservírujeme tabulku s předpokládanými čipsety jak pro desktopový, tak mobilní segment.
„Ibex Peak“ (čipsety pro desktopy)
|
„Ibex Peak-M“ (čipsety pro notebooky)
|
Sami vidíte, že letos se ještě procesoru Intel s integrovanou grafikou nedočkáme. Ono to ale nakonec velmi pravděpodobně bude tak, že půjde o dvoučipové řešení, tedy na jedné procesorové destičce budou dva kousky křemíku, jedním z nich bude samotný procesor, druhým pak celý původní severní můstek. Jen si ještě nejsme jisti, ve které části bude paměťový řadič a ačkoli Core i7 jej má v sobě, u těchto procesorů ho očekáváme spíše v té části severního můstku, aby to měl blíže ke grafice.
Otazník také visí nad důvodem pro tolik modelů čipsetů. Domnívali jsme se, že přesunutím celého severního můstku k procesoru dojde k omezení počtu čipsetů a vlastnosti budou určeny volbou daného procesoru. Ano, samotný severní můstek také nabízí hodně variací, pro nás je však největším překvapením, že některé čipsety integrovanou grafiku v procesoru podporovat budou a jiné nikoli. Pokud by platilo, že čipset, který integrovanou grafiku podporovat bude, zvládne bez problémů také obsloužit procesor, který mít grafiku nebude, pak nám uniká smysl existence čipsetů bez podpory grafiky (nevěříme, že by tentokráte šlo o cenu, když zde vlastně bude čipset hrát jen úlohu jakési „propojky“ pro vyvedení obrazu ven z procesoru). Pokud by však platilo, že půjde párovat jen čipset/procesor s podporou grafiky/grafikou, pak nám tu vzniká dost nemilé omezení, zejména pak v desktopech (pro notebooky je to ještě celkem jedno, co výrobce smontuje, to se už v 99,9 % případů nemění). Připadá nám poněkud hloupé v době, kdy už by to technologie mohla umožňovat, opět po staru omezovat možnosti základní desky nepodporou procesorů s grafikou a ještě hůře naopak, deska, která by grafiku podporovala, by pak měla snést pouze procesor, který tu grafiku má. Ale na to je ještě zatím brzy, praxe ukáže, jak to bude, počátkem příštího roku.
Možná vás také bude zajímat, co je to „Braidwood“ (někde také naleznete „Brainwood“). Podle toho, co jsme vysledovali na internetu, je to následník Intel Turbo Memory s možností rozšíření kapacity flash paměti až na 16 GB (Turbo Memory umí max. 4 GB).
Nakonec ještě takovou malou bezvýznamnou informaci: Procesory z rodiny „Nehalem“ ve dvoujádrové variantě prý Intel úplně zrušil a nebude je nakonec uvádět. A pro ty, co mají rádi krycí jména: Procesory „Havendale“ a „Auburndale“ (45nm proces, s grafikou, pro desktopy, resp. pro notebooky) se budou ve 32nm verzích jmenovat „Clarksdale“ (pro desktopy) a „Arrandale“ (pro notebooky).