Čína kopíruje, jakoby se nechumelilo
Asi vám neřekneme nic nového, když se zmíníme, že Číňané jsou skutečně dobrými falzifikátory ledasčeho. Jedním z husarských kousků je i kompletně celá zfalšovaná firma NEC, která vyráběla a prodávala produkty nejen původně od NECu, ale také další vlastní, které originální firma NEC nikdy nedělala.
A tak jako zajímavost se zmiňme o relativně kuriózní situaci s mobilním telefonem „Chocolate“ od LG. Pravému výrobci, tedy firmě LG, trvalo příliš dlouho, než v Číně tento model uvedla. A tak šikovné čínské ručičky nelenily a začaly produkovat a prodávat jeho docela povedenou kopii. Když se pak konečně LG rozhoupala a Chocolate skutečně uvedla, mysleli si zákazníci, že jde o padělek onoho „jejich originálu“ a moc ho nekupovali. Mimo jiné už nemuseli, trh se stihl nabažit.
A tak by se dalo pokračovat dál. Za zmínku jistě stojí též zvláštní pokus o falzifikát Sony PSP, přenosné hrací konzole, o které si Číňané díky různým drbům mysleli, že bude mít vestavěný GSM telefon. I chytl se tohoto nápadu nějaký výrobce a skutečně takový produkt uvedl. Nebyla to přímo PSP, šlo o telefon, který v sobě cosi jako PSP integroval. A aby šly prodeje lépe, v základu byly i nějaké ty hry. Nikomu ze zákazníků ani moc nevadilo, že byly ukradené od Nintenda. Za zmínku možná stojí i starý případ z 90. let, kdy se na trhu objevily DVD přehrávače s podezřelou značkou „Panesoic“.
I Samsung měl s Číňany problémy. Povedlo se mu sice vypátrat, odkud pocházejí jeho padělky, avšak na nabídku, že by Čína vyráběla pro Samsung legálně, odpověděli padělatelé, že nemají zájem, že se jim to takhle vyplatí víc.