Čína představila 7nm GPGPU akcelerátor Iluvatar CoreX - Big Island
Hned v úvodu stojí za pozornost, že četná média přinesla zprávu, že o vydání akcelerátoru společnosti Tianshu Zhixin informovala Iluvatar CoreX. To je trochu zmatečné. Tianshu Zhixin je jen strojový (Google) přepis jména společnosti, která svůj vývoj AI akcelerátorů na západ profiluje pod značkou Iluvatar CoreX (天数智芯).
Již koncem roku 2019 se objevila zpráva, že společnost Iluvatar provedla tape-out svého AI akcelerátoru a zdá se, že po roce a pár měsících je hotovo, produkt se vyrábí a půjde na trh pod označením Big Island neboli BI. Představen je jako GPGPU akcelerátor pro AI, především tréning a HPC nasazení. Vyráběn je 7nm procesem a pouzdřen technologií CoWoS, což je zkratka společnosti TSMC značící technologii pouzdření tzv. 2,5D řešení (především). Jak napovídá obrázek, BI je skutečně monolitické jádro ležící na podložce (interposer), která jej spojuje se čtyřmi HBM čipy (asi HBM2).
To ale tisková zpráva neuvádí. Z ní se dozvídáme, že produkt podporuje akceleraci ve formátech FP32, FP16, BF16, Int32, Int16 a Int8. Čip se skládá z 24 miliard tranzistorů. To je nejblíže Nvidia Tesla V100 (Volta GV100) s 21 miliardami. Nejnovější generace AMD a Nvidie (Instinct MI100 a A100) obsahují kolem 50 miliard. BI dosahuje výkonu 147 TFLOPS v FP16. AMD Instinct MI100 185 TFLOPS a Nvidia A100 78 TFLOPS, ovšem ta, pokud dojde na maticové operace, může dosáhnout až 312 TFLOPS.
Pokud není údaj o více než 20 miliardách tranzistorů nadsazený, pak lze očekávat plochu kolem 400 milimetrů čtverečních, což by vypadalo na (dalšího) solidního žrouta 7nm waferů TSMC.