Čína přejde na Linux do roku 2020
Přechod bude postupný, každý rok se na Linux převede zhruba 15 % počítačů. Již dříve čínské vládní instituce dostaly zákaz používat Windows 8 a vyšší, a to z bezpečnostních důvodů. Čína tak stále z významné části přežívá na Windows XP (a slušelo by se dodat: IE6), což také není zrovna optimální IT politika. Situace vyžaduje tvrdé řešení, v daném politickém uspořádání nařízené shora.
Vlastně bychom se měli opravit. Nebylo jasně řečeno, že půjde o Linux, jen je to jednoznačně nejpravděpodobnější možnost. Ať již půjde o Ubuntu Kylin - oficiální, pro Čínu upravenou odnož Ubuntu - nebo o jinou linuxovou distribuci, třeba přímo na míru vzniknuvší v Číně, důležité je v tomto kontextu hlavně to, že operační systém nebude pocházet od Microsoftu (a bez jakéhokoli podložení fakty si asi dovolím též dodat: od žádné americké společnosti, tedy ani od Apple).
Nový OS nasadí jak desktopové počítače a pracovní stanice, tak servery. Převod se nebude týkat jen přímých vládních institucí, na nový OS přejde třeba též čínská bankovní komise.
Tohle není nic menšího než nová studená válka. Ta předchozí se vedla nikdy nepoužitými zbraněmi, ve 21. století jsou ale důležitější informace a jejich bezpečnost. A jak ukázalo mnoho afér z let minulých, v čele asi s Edwardem Snowdenem, odposlechy Angely Merkelové a mnohým dalším, je v zájmu každé velmoci, aby si svoji IT infrastrukturu řešila 100% sama. Jak výzkum a vývoj, tak výrobu. Stejně jako Čína, i Rusko si vyvíjí vlastní Linux a pracuje na vlastních CPU. USA to mají jednodušší, toto vše je na jejich území již od počátku a čas od času na povrch vytahovaná spolupráce procesorových výrobců (vzpomeňme tuším generátor náhodných čísel v CPU Intel) či softwarových tvůrců jako Microsoft s NSA, i kdyby byla kompletně smyšlená, nahrává do karet paranoidním představám nepřátel. Což v době celosvětově propojené ekonomiky a boje proti dolaru či boje za nová naleziště surovin či nové trhy nelze ignorovat. Národní IT bezpečnost je jednou z klíčových front, na kterých se bude v tomto století „válčit“. Vlastně už válčí, od počátku IT věků.