Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Číňané hrozbou i pro Philips a Sony

diit.cz logo na CD-R serveru 1. dubna 2009
Že Čína bude zemí tohoto století si asi myslím nejen já. Stačí se podívat kolem, kolik zboží z Číny pochází, kolik firem tam přesouvá výrobu. Ale nejde jen o levnou pracovní sílu. Čína se začíná stávat tahounem i v technologiích. Brzy vypustí vlastní kosmonauty, chce být konkuretem Intelu a AMD s vlastními procesory, pracuje na operačním systému a kancelářském balíku, který by měl nahradit microsoftí Windows i Office. Číňanům již také vadí, že mají platit licence za optické technologie do ciziny. Proto pracují na nových standardech.

Na těchto nových technologiích pracují taiwanské firmy spolu s Technology Research Institute (ITRI). Půjde o již dobře známé využití modrého laseru. ITRI a 28 dalších firem ustanovilo vloni Advanced Optical Storage Research Alliance (AOSRA), která by měla vypracovat standardy, které by byly plně v rukou taiwanců (číňanů, chcete-li). Hlavním důvodem k tomu snažení byl fakt, že drtivou většinu produkce optických zařízení a médií produkuje právě Taiwan s Čínou, ale věškeré licenční poplatky jsou odváděny do Evropy, Japonska a USA.

AOSRA již definovala dva formáty. Blue-HD-DVD-1 a Blue HD-DVD-2. Zde jsou:

  Blue HD-DVD-1 Blue HD-DVD-2
Rozměr disku 120 mm 120 mm
Šířka 0,6 mm × 2 1,2 (z toho ochranná vrstva 0,1 mm)
Vlnová délka laseru 405 nm 405 nm
Numerická apertura 0,6 až 0,65 0,85)
Vzdálenost stop 0,41µm 0,33 µm
Minimální délka pitu 0,222 µm 0,176 µm
Modulace 8:15 8:15
Přenosová rychlost 25,05 Mbit/s 31,59 Mbit/s
Využitelná kapacita 17 GB 27 GB

Finální verze standardu by měly být pro HD-DVD-1 do konce tohoto roku, pro HD-DVD-2 v polovině roku 2004. Přepisovatelné varianty pak v červenci 2004 resp. na konci roku 2004.

Nejde ale jen o samotné optické technologie. Jde i o kompresní algoritmy, chybové korekce a souborové formáty, za které musí rovněž platit. I zde by chtěli vyvinout vlastní standardy. Blue-HD-DVD je definována bez ohledu na MPEG-2 kompresi. ITRI totiž pracuje na vlastním postupu pro kompresi videa, zvanou AVC. Je podobná MPEG-4 a nese rysy víceprůchodového enkódování. Umožní přehrávat na jedné obrazovce až čtyři záznamy (PIP na televizoru už asi znáte). Hlavní (velké) okno bude enkódováno čtyřprůchodově, zatímco ty malé jen jedním průchodem. A aby to nebylo málo, vytvářejí i vlastní ochranu proti kopírování. Ta vychází z A3 Cipher systému, také z dílny ITRI.

Jak vidíte, máme se opravdu na co těšit. Mě jen děsí představa, že je napadne, když už nyní jsou tam tak namačkaní, že se vydají hledat místo na východ, jako kdysi ...

Zdroje: 

Diskuse ke článku Číňané hrozbou i pro Philips a Sony

Pátek, 27 Únor 2004 - 16:22 | Martin Bartoň | Tex: A ty jsi se asi nepodíval, kdy ten text...
Pátek, 27 Únor 2004 - 15:46 | Anonym | Autor jaksi zapomel ze cina uz kosmounta...
Úterý, 2 Prosinec 2003 - 02:13 | Anonym | na východ to by bylo dobrý,než by sem došli to by...

Zobrazit diskusi