Čipset AMD 780G hodlá být opravdu dobrý
O čipsetu AMD 780G (jinak řečeno „RS780“) s integrovanou grafikou jsme si v poslední době povídali celkem dost, naposledy včera v souvislosti s vlastností HyperFlash u jižního můstku SB700. Dnes se znovu podíváme na základní schéma čipsetu, které jste mohli vidět třeba v souvislosti s jeho mobilní variantou „RS780M“ pro platformu „Puma“. Čipset by měl být dostupný až v příštím roce, v září vypuštěná revize A11 již prošla všemi testy, zejména HyperTransport 3.0 a PCI Express 2.0, integrovaná grafika navíc může dostat vlastní přídavnou paměť (GDDR3) skrze Local Frame Buffer. UVD 2.0 má pak převzít od procesoru veškeré dekódování H.264, VC-1 a MPEG-2 videa. Ještě vyjde revize A12, která by se měla do velkovýroby dostat v lednu příštího roku a v zápětí na trh.
Čipset „RS780“ má ambice stát se nejlepším integrovaným grafickým řešením na platformě AMD, nicméně pro platformu Intel v té době také nejspíše nic konkurenceschopného nebude. Zvláštnost „RS780“ spočívá právě v Local Frame Bufferu alias Display Cache, která jednak usnadňuje grafice přistup k datům (dělá skutečně jakousi její cache) a v neposlední řadě šetří energii při nevyužívání grafiky náročnějším způsobem, neboť nemusí pro data přes HyperTransport a procesor do RAM, jak to u integrovaných grafik bývá obvyklé (stejnou funkci má dnes mobilní AMD M690T). Velkou neznámou je zatím „MCP78“ od nVidie, který by měl být podle dřívějších zpráv tento měsíc uveden, ale vlastně měl jen dohnat nebo lehce předehnat současný AMD 690G.
Z výstupů připomeňme DVI/HDMI/DisplayPort/VGA a kdoví, zda se také nedočkáme funkce „PowerXPress“, jako u mobilní varianty (přepínání mezi integrovanou a PCI Express grafikou za chodu). Jen tak mimochodem si můžete na náčrtku všimnout nových připravovaných log nejen pro Phenomy (které už znáte), ale i pro Athlony a Semprony (to v duchu nového značení).