Cisco Thor: nový open-source video formát jde proti superdrahé licenci na H.265
Připomeňme, že Cisco vzalo na svá bedra poskytnutí licencovaného H.264 celému světu, díky čemuž nabídl H.264 i Firefox.
Z kodeků následné generace v tuto chvíli existují Google VP9, který je de facto polouzavřený a nelze očekávat nějaké jeho masivní rozšíření mimo ekosystém Googlu / Alphabet. Další možností je právě H.265, jehož cena za licenci je ale v tuto chvíli dle Cisca zhruba 16násobná oproti H.264. A do třetice tu máme Daala, otevřený formát vyhýbající se patentovým problémům, jehož vývoj ale běží poměrně pomalu a ač slibuje úžasné výsledky, nelze očekávat, že by začal vládnout světu. Rozhodně ne zařízením, která mají podporu formátů „zadrátovanou v křemíku“, tam vládne H.264 a bude vládnout H.265.
Licenční politika H.265 v podstatě s ohledem na vysoké ceny a žádný strop celkových ročních poplatků v podstatě vylučuje bezplatné implementace v softwaru typu webových prohlížečů. Proto vznikl projekt Thor, nový video formát od společnosti Cisco.
Projekt je ve vývoji a účastní se jej experti na vývoj kodeků jako Gisle Bjøntegaard a Arild Fuldseth. Cisco také najalo jako konzultanty řadu patentových právníků, ti zase zajistí, že Thor nebude využívat nic, co by si zejména MPEG-LA mohla licenčně nárokovat. Zde je tedy cíl podobný s Daala. Cíl je hodně daleko, to Cisco čestně přiznává.
Ale kdo ví, jednoho dne mohou projekty jako Daala či Thor učinit MPEG-LA méně a méně relevantním až úplně irelevantním. V tom smyslu slova, v jakém se to stalo Microsoftu v mobilním segmentu, kde vládnou Android a iOS a Microsoft už spíš řeší, jak jejich aplikace zprovoznit na svých Windows, protože porazit toto duo zkrátka není v jeho silách. Toto duo přitom nevyrostlo v boji s Windows, vyrostlo na vlastní platformě, která Microsoftu utekla.
Thor je dostupný na GitHubu a v tuto chvíli již navržen Internet Engineering Task Force (IETF) jako budoucí volně dostupné řešení, tedy prochází stejným procesem jako Daala, za níž z valné části stojí Mozilla. Pomoc komunity je vítána.